Aloe Vera Bitkisinin 7 Mucizevi Faydası

 • 8
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Shares

Aloe Vera NedirSon birkaç sene içerisinde aloe vera bitkisinin adını duymayan hatta biraz daha ilerisine gidip, evinde bu bitkiyi yetiştirmeyen kalmamıştır herhalde. Fakat aloe vera bitkinin mucizelerini ne derece biliyoruz? Evlerde saksılarda bile yetiştirilebilen bu bitki, yenilip-içilerek ya da cilde sürülerek kullanılabilir. Son zamanlarda adını böylesine duyurmuş olan aloe veranın, yüzyıllar öncesine dayanan alternatif tıpta da kullanılan bir yöntem olduğunu biliyoruz. Faydaları bakımından oldukça zengin olan aloe vera bitkisinin 7 mucizesini ele almak istedik.  C vitamini, folik asit ve potasyum barındıran; cildin serbest radikallerden korunmasında destek olan antioksidanlar ile insan bağışıklığını güçlendiren aloe veranın faydalarına daha birçoğunu ekleyebiliriz. Gelin bu faydalarını hep birlikte inceleyelim.

 

1) Cilt Rahatsızlıklarında için Tedavi Olarak Kullanılabilir

Doğal yollarla tedavi sunan aloe veranın kullanıldığı en büyük alanın, cilt bakımı ve tedavisi olduğunu biliyoruz. Bu bitki içeriğindeki yararlı bileşikler sayesinde kolajen üretimini arttırıcı özelliğe sahiptir. Kolajen, insan cildinde yenilenmeyi sağlayan maddedir. Bunun üretiminin artması ise cilt problemlerinin daha hızlı çözülmesi ya da problemsiz bir cilt anlamına gelir. Aloe vera bitkisi, yara ya da tahriş olmuş deri etrafındaki kan dolaşımını arttırdığı için iyileşme sürecini hızlandırır. Bu sebeple yanık ve yaraların tedavisinde de kullanılır.

Cilt, yara ya da tahribatlarının yanı sıra aloe veranın, cildin UV (güneş ışınları) ışınlarından korumasında etkili olduğu biliniyor. UV ışınlarının zararları önemsenmelidir. Güneşin cildimizdeki tahribatını önleyebilmek için güneşe çıkmadan ortalama 5 – 10 dk önce aloe vera bakımı uygulayabiliriz. Aloe vera bitkisinden kendimizin elde ettiği ya da satın alacağımız kremini; yanık, yaralanma ya da tahriş olan cilde sürerek iyileştirici etkisinden faydalanabiliriz. Bu bakım kürünü,  cilt eski ve sağlıklı haline geri dönene kadar uygulanabilir.

 

 

2) Kabızlıktan Kurtarabilir

Aloe vera bitkisinden elde edilen özsuyu kabızlığa iyi gelir. Bu bitkinin özsuyu genellikle ishal oluşturarak bağırsakları temizleme maksadıyla kullanılır. Bu yüzden bunu sık kullanmamak gerekir. Biliyoruz ki ishal durumunun uzun sürmesi de sağlık açısından sakıncalıdır. Ayrıca bu kürün sık kullanılması, bağırsaklardaki etkinliğin giderek azalmasına sebep olur.

Kabızlık tedavisinde kullanılan aloe vera bitkisi genellikle toz haline getirilerek kullanılır. Akabinde  az miktarda su ile birlikte kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilebilir.

 

 

3) Kepeğe Karşı Mücadelede Yardımcıdır

Saç diplerimizde meydana gelen kepek oluşumu hepimizi rahatsız eder. Saçlarımız ne kadar temiz olursa olsun, kepek olması saçlarımızın kirli olduğunu hissettirir bize. Ayrıca dışarıdan da öyle görünür. Saç derimizde meydana gelen kuruluktan kaynaklanan bu sorunun çözümü için aloe vera bitkisi kullanılabilir. Aloe vera bitkisinin jel formu sayesinde saç derisindeki nem oranını dengelenir.

Evde kendimiz yaparak ya da hazır halini alabileceğimiz aloe vera jelini, banyo yaparken ya da saçlarımızı yıkarken kullanabiliriz. Şampuanı saçımıza uygulamadan 10-20 dk öncesinde, çok az miktarda aloe vera jel ile saç diplerimizi güzelce ovabiliriz. Ortalama 10 dk bekleyip saçlarımızı durulayabiliriz. Kepek ile başı ciddi derecede dertte olanlar, direk olarak şampuan şişesinin içine aloe vera bu jelinden ekleyebilirler. Düzenli birkaç kullanımdan sonra, kafa derisinin rahatlayarak saçlarda belirgin yumuşamalar olduğu fark edilebilir.

>>>Kepek Neden Oluşur | Nasıl Yok Edilir?

 

 

4) Sinek ve Böcek Isırıklarını İyileştirici Etkisi Vardır

Sinek ve böcek ısırılması esnasında, çoğu zaman farkında bile olmayız fakat bu durum bazen bizi ciddi derecelerde rahatsız edebilir. Kaşıntı ve bu kaşıntının sonucunda cildimizde tahrişler meydana gelebiliyor. Isırık bölgesi iyileşene kadar durum böyle devam edebilir. Mucize bitkimiz bu durumda da bize yardımcı olabilmektedir.

Aloe vera bitkisinden elde edilecek jeli ısırık bölgesine sürdüğümüz takdirde, ısırık sonrasında ciltte meydana gelen kaşıntı ve yanma hissini yok edebiliriz. Ayrıca aloe veranın antibakteriyel etkisi sayesinde, ısırılan bölgedeki bakteri üretimini de engellemiş oluruz. Bu uygulamayı, ısırılan bölge yatışana ve görünüm iyileşene kadar tekrarlamak mümkündür.

 

 

5) Hemeroid için Doğal Çözüm Sunar

İç ya da dış hemeroid, biliyoruz ki her ikisi de oldukça acı verici ve can sıkıcı hal alabiliyor. Aloe vera jel kremini hem iç hem de dış hemeroidin tedavisi için kullanabiliriz. Aloe vera bitkisinin anti inflamatuar özelliği sayesinde, hemeroidde meydana gelen kaşıntının önüne geçilebilir. İç ve dış hemeroidteki uygulamalar farklılık gösterir.

Dış hemeroid için aloe vera jelinden 2 parmak ucu kadar alınır ve hemeroidin olduğu bölgeye sürülür. Anüs bölgesine sürülen bu jel masaj yaparak hemeroide yedirilir. Bu sayede ağrı ve yanma hissinin önüne geçilmiş oluruz.

İç hemeroid içinse jelini çıkarmadan, aloe vera yaprağının dikenlerini temizleyerek bir yaprağını buzluğa koymalıyız. Akabinde hemeroidin olduğu bölgeye denk gelecek şekilde (makad bölgesine sokmadan) bekletmeliyiz. Bu temas sayesinde yanma, ağrı ve kaşıntı hislerinin iyileşmesi mümkün hale gelecektir.

 

 

6) Bağırsak Problemlerine İyi Gelir

Yaşamımızı sürdürdüğümüz bu son zamanları ele aldığımız zaman, strese bağlı olarak bağırsak problemleri çektiğimiz oluyor. Hatta bu problemler biraz daha büyüyerek mideyi bile etkileyebilmektedir. Aloe vera bitkisinin bu tarzda rahatsızlıklar yaşayan insanlara da şifa olduğu tespit edilmiştir. Bunun için aloe veralı karışım yapılabilir. Portakal suyu, bal, 2 tatlı kaşığı aloe vera ile 3 çay bardağı kadar ılık suyu karıştırabiliriz. Bu karışımı belli bir süre kahvaltıdan önce kullandığımız takdirde, bağırsak ve mide rahatsızlıklarımızda rahatlama olduğunu hissedebiliriz.

 

 

7) Ağız Yaraları için Aloe Vera

Ağız yaraları bize acı veren ve ağzımızın birkaç bölgesine de yayılabilen iltihaplardır. Ağız yaraları kaşıntı şeklinde baş göstererek başlar ve yaraya dönüştüğünde içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Kırmızılık ya da beyaz uçlu iltihap şeklinde kendini gösteren bu ağız yaraları, yemek yerken hatta konuşurken bile acı çektirebiliyor. Ağız yaraları için kullanabileceğimiz aloe vera yine bize şifa kaynağı olabilmektedir. Şimdi aloe vera tedavisi için nasıl bir uygulama yapılmalı, ona göz atalım;

Aloe vera bitkisinin bir yaprağı, öncelikle buzdolabında bir süre bekletilmelidir. Dolaptan çıkardığımız aleo vera yaprağını ezerek yara olan bölgeye masaj yapılarak iyice yedirilir. Ortalama 15-20 dk bekledikten sonra kuruyan aloe verayı bol su ile yıkayarak tedavinin 1 kürünü tamamlayabiliriz.

[learn_more caption=”Kaynakça”] https://www.1organik.com/aloe-veranin-cilde-faydalari.html http://www.milliyet.com.tr/aloe-vera-jeli-nasil-yapilir-ve-pembenar-detay-saglik-1774311/ http://www.mavikadin.com/aloe-veranin-cilde-faydalari-nelerdir-bilimsel-arastirma-sonuclari https://sagligabiradim.com/aloe-veranin-10-muhtesem-faydasi/ http://www.haber7.com/saglik/haber/2380260-aloe-suyunun-faydalari-nelerdir-nelere-iyi-gelir https://www.sifalibitkitedavisi.com/aloe-vera-faydalari.html https://saglikistiyorum.com/agiz-yaralari-nasil-gecer-agiz-yaralarina-dogal-cozumler.html[/learn_more]

Bu Makaleyi Beğendiniz mi?

 • 8
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Shares
 •  
  11
  Shares
 • 8
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •