Ayak Kokusunu Önlemenin 8 Etkili Yolu

Posted by in El & Ayak Bakımı, Makaleler

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

bayanlarda ayak kokusu için çözümlerAyak kokusu problemi hem kişisel hem de sosyal hayat için önemli sorunlardan birisidir. Ayak kokusu özellikle de yaz aylarında yalnızca kişiyi değil aynı zamanda çevresindeki insanları da oldukça rahatsız eder. Öncelikle ayak kokusu neden oluşur bundan bahsetmek istiyoruz. Ayak kokusu kapalı kalan ve çoğu zaman günlük temizliğini yapmayı unuttuğumuzda ayağımızdaki bakterilerin hızla üremesine ve koku yapmasına sebep olarak oluşur. Ayrıca ayak kokusu ayağınızda bulunan deri ve tırnak hastalıklarından da oluşuyor olabilir. Aşağıda sizlerle paylaşacağımız ayak kokusu nasıl giderilir önerilerinin hepsini denedikten sonra yine de ayak kokunuz geçmiyor ise mutlaka bir doktora görünmeli ayağımızdaki hastalıkları öğrenerek tedavisini yaptırmalısınız. Doğal pek çok yöntem ile ayak kokusunun tarih olduğunu biliyor muydunuz? Hemen hemen ayak kokusuna %100 çözüm olabilecek pek çok koku giderici yöntem bulunmakta. Sizden bu istenmeyen kötü koku ile bir an önce vedalaşmak istiyorsanız makalemizin tamamını okumalı ve sizin için uygun olan ayak kokusu giderme yöntemlerinden birisini denemelisiniz. Ayak kokusu kimi zaman giydiğiniz ayakkabıların içerisinde hapsolabilir. Bu yüzden ayakkabılarınızı en fazla iki günde bir farklı bir ayakkabı ile değiştirerek kullanmalısınız ve diğer ayakkabınızı mutlaka havalanmasını sağlayacak şekilde muhafaza etmelisiniz.


 

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusunun giderilmesi için öncelikli olarak düzenli olarak hijyen kurallarına uyulması ve sonrasında da kişisel bakıma çok önem vermek gerekir. Örnek vermek gerekirse ayakkabı kullanım süresinden bahsedebiliriz. Uzun saatler çalışıyorsanız ve haftanın en az beş günü aynı ayakkabıyı giyiyorsanız ayaklarınız kokabilir. Bunun sebebi zaten hali hazırda sabahtan akşama kadar aynı ayakkabının içerisinde kimi zaman havasız kimi zaman da rahatsız koşullarda ayaklarınız yorulur ve yıpranır üstüne üstlük bir de aynı ayakkabıyı devamlı kullanırsanız bakteri oluşumu için harika bir alan yaratmış olursunuz. Bu yüzdendir ki iş yerinde giydiğiniz ayakkabılarınızın sayısını artırırsanız ve her ayakkabıyı yalnızca bir gün giyerseniz bu döngüyü en çok üç ayakkabı ile yapmanız halinde ayak kokusuna büyük oranda çözüm bulmuş olacaksınız. Hem farklı kombinler yapabileceksiniz hem de ayak sağlığınız ve sosyal hayatınız için harika bir adım atmış olacaksınız.

Ayak kokusunu gidermek isteyenler için bir diğer tavsiyemiz ise çorap değiştirme sıklığıdır. Ayaklarınızda herhangi bir hastalık yoksa bile gün içerisinde çoraplarınızı bir sefer değiştirmeniz koku ile baş etmede oldukça yardımcınız olacaktır. Değiştirdiğiniz çoraplarınızı kilitli poşetlerde kolaylıkla muhafaza edebilirsiniz. Tüm bunların dışında ayak kokusu asla gitmiyorsa farklı yolları denemenin zamanı gelmiş demektir. Aşağıda sıraladığımız maddeleri deneyerek işinize yaracak olan çözüm önerisini bulabilirsiniz.

 

 

1. Siyah Çay İle Ayak Kokusuna Veda

ayak kokusuna bitkisel çözüm

Siyah çayın bakterileri yok etmek gibi harika bir özelliği var. Bu özelliği kullanmak hem çok ekonomik hem de çok kolaydır. Yarım litre ılık su ilerisine bir tepeleme yemek kaşığı siyah çay ekleyin ve beş dakika kadar dinlendirin. Sonrasında ayaklarınızı bu suyun içerisinde dilediğiniz kadar dinlendirin. Bu kür aynı zamanda ayaklarınızda oluşan ödemi de atmaya yarayacaktır. Bir hafta boyunca yapacağınız bu doğal ayak bakımı kürü ile kolaylıkla ayak kokusu sorununuzun üstesinden gelebileceksiniz.

 

 

2. Sirkeli Su Kürü

ayak kokusuna evde çözüm

Sirke bildiğiniz üzere oldukça etkili bir temizleyici ve bakteri öldürücüdür. Sirke ekleyeceğiniz birkaç litre su içerisinde ayaklarınızı dinlendirmeniz hem ayak kokusu üzerinde etki edecek hem de ayaklarınızda bulunan hastalıkların çoğuna da iyi gelecektir. Tırnakları çabuk kırılan kişilerdenseniz eğer bu bakım sayesinde tırnaklarınız çok güçlenecek hem kırılmalarınızın azaldığını göreceksiniz.

 

 

3. Karbonat Kürü

ayakkabıya karbonat koymak

Karbonat harika bir temizleyicidir. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler olması da bu yüzden. Ayak kokusu için karbonat kürü nasıl yapılır merak ediyorsanız yanıtı çok basit. 1 – 2 litre kadar bir suyun içerisine bir tepeleme yemek kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Bu karışımın içerisine ayaklarınızı dinlendirerek bırakın. Hem ayak mantarlarını hem de bakterileri yok edeceği için ayak kokusu şikayetinizin de ortadan kalkmasında oldukça etkili olacaktır.

 

 

4. Bebek Pudrası ile Ayak Kokusuna Son

ayak kokusuna pratik çözüm

Ayak kokusunun temelinde yatan sebep eğer ayak terlemesi ise bu durumda işinize yarabileceğini düşündüğümüz bir yöntem de bebek pudrasıdır. Kullanımı oldukça kolay olan pudrayı dilerseniz çorap giymeden önce ayaklarınıza uygulayabilir dilerseniz de ayakkabı veya sandaletinizin içerisine direkt olarak ekleyebilirsiniz. ayaklarınızın terleme sorununa kolaylıkla çözüm olacak olan pudranın tek olumsuz özelliği fazla kullanılması halinde beyaz lekeler bırakacak olmasıdır.

Doğal çözüm önerilerinin dışında birkaç farklı ve etkili yoldan daha bahsetmek istiyoruz. Öncelikli olarak tüm bu yöntemler ile çoğunlukla ayak kokunuzdan kurtulacaksınız fakat yine de ayak kokusundan bir türlü kurtulamıyorsanız bir doktora görünmeli ve ayak kokusu şikayetinizin altında herhangi başka bir sorunun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Son dönemlerde ayak kokusu için oldukça basit ama bir o kadar da etkili klinik bir müdahale ile sorun çözülmeye başlanmıştır.

 

 

5. Doğru Ayakkabı Seçimi

Doğru ayakkabı seçimi de ayak kokusu sorunu için oldukça etkilidir. Çünkü ayaklarınızı çok sıkan veya çok gevşek bir yapısı varsa ayaklarınıza göre çok bol olan bir ayakkabı hem sizi rahat ettirmez hem de ayak kokusu şikayetinizi tetikleyebilir. Bunun için seçim yaparken ayakkabıyı nasıl ortamlarda kullanacağınıza göre tercih etmelisiniz. Spor yapacaksanız yapacağınız spor türüne uygun olan bir ayakkabı ile ayaklarının daha fazla nefes alması ve daha rahat etmesi gibi olumlu yönler ile ayak sağlığınızı ve ayak kokusu sorununu daha en başından önlemiş olursunuz.

 

 

6. Koku Giderici Ayak Deodorantları

ayak kokusu giderici eczanelerde

Tüm doğal yöntemleri denediğiniz halde bir türlü ayak kokusu sorununa çözüm bulamadıysanız kozmetik ürünler de işinize yarayabilir. Hemen her kozmetik ve kişisel bakım mağazalarında bulunan ve bunun yanı sıra internetten de kolaylıkla satın alabileceğiniz ayak deodorantları ile ayak kokusu sizin için tarih olabilir. Bu ürünü ayakkabılarınızı giymeden önce ayak tabanına uygulayarak gün boyu rahat edebilirsiniz. Yıkandığında etkisini yitiren bu ürünü her gün kullanarak sorunu bu şekilde çözebilirsiniz.

 

 

7. Ayakkabı Spreyleri ile Çözüm

Tıpkı ayak deodorantları gibi fakat daha farklı kullanılan bu ürünü de kişisel bakım marketlerden ve internetten kolaylıkla satın alabilirsiniz. Direkt olarak ayakkabınızın içerisine sıkacağınız bu ürün ile de ayak kokusu sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Biz yine de bu yöntemleri denemeden önce mutlaka doğal yöntemleri denemenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

8. Antibakteriyel Jel ile Ayak Kokusuna Çözüm

Aslında elleri yıkamak için zaman veya fırsat bulamayan kişilerin sıkça kullandığı bu ürün ile siz de ayak kokusu şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Bu ürün ayaklarınızı yıkayamadığınız zamanlarda ve ayak kokusu oluşumunda oldukça önemli olan bakterileri yok etmektedir. Bu sayede ayaklarınızı dilediğiniz zaman antibakteriyel jel ile temizleyebilir ve kokuyu kısa sürede yok edebilirsiniz.

Ayak kokusu sorunu kişileri büyük ölçüde rahatsız edip aynı zamanda sosyal hayatlarını da kısıtlamaktadır. Bu yüzden bu sorunu hafife almamalı ve mutlaka çözüm yöntemlerini denemelisiniz. Yukarıdaki tüm önermelerin dışında bir de ayak tabanlıklarınızı altı ayda bir defa olmak üzere değiştirmeniz de bu sorunun çözümü için etkili olacaktır. Ayak kokusu için sizin de kendi çözümleriniz varsa diğer okurlarımız ve bizimle fikir alışverişi yapabilmek için yorum yazarak bizimle bu yöntemi paylaşabilirsiniz.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
doğal güzellik sırları
Doğal Güzellik Sırları Nelerdir?

Zamana meydan okuyan, yaşını hiç göstermeyen ve güzellik adına ne varsa her şeyi bünyesinde barındıran...

Kapat