Basit ve Etkileyici Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Posted by in Makaleler, Makyaj

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Günlük Makyaj Nasıl YapılırKadınların kendilerini daha mutlu ve daha rahat hissetmelerinde makyaj yapmanın ve alışveriş yapmanın önemi tartışılamaz. Özellikle günlük makyaj pek çok kadının moralini yükseltir ve kendine olan güvenini artırır. Bu yüzden biz de bu makalemizde günlük makyaj nasıl yapılır, günlük makyaj yapımında hangi ürünler kullanılmalıdır gibi pek çok merak edilen ve öğrenilmek istenilen konuya değineceğiz. Öncelikle günlük makyaja başlamadan önce yapılması gereken birkaç detaydan sonrasında makyaj yaparken izlenilmesi gereken sıralamadan ve son olarak da birkaç makyaj tekniğini sizlerle paylaşacağız. Günlük makyaj nasıl yapılır sorusuna bulabileceğiniz en kapsamlı cevabı okumak ve uygulamak için siz hazırsanız başlıyoruz.


 

Makyaja Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

 • Cildinizi mutlaka temizlemeli ve ardından makyaja hazır hale gelebilmesi için nemlendirmelisiniz. Bu işlemi uyumadan önce ve uyandıktan sonra tekrar etmeniz halinde makyaj cildinizde daha doğal görünecek ve uygulama yapmak çok daha kolay olacaktır.

 

 • Göz altları torba olan veya koyu renkli halkalara sahip olan kişiler için mucize niteliğinde bir ipucu paylaşmak istiyoruz. Öncelikle göz altı torbalarını ciddi anlamda küçülten ve çok uyumaktan oluşan göz çevresi şişliklerini bir küp buz ile yarı yarıya azaltabilirsiniz. Bu işlemi düzenli yapmanız halinde ise koyu renkli halkalarda gözle görülür bir fark elde etmeniz olasıdır. Her ne kadar günlük makyaj için göz altları kapatılmayacak olsa da makyajsız cildinizin her zaman daha güzel ve taze olması için bu şarttır.

 

 • Uzun vadede sonuç alınabilecek en etkili makyaja hazırlık ise hiç şüphesiz ki kirpikleri uzatmak ve gürleştirmek adına yapılacak işlemlerdir. Badem yağı ve hint yağı karışımını her gece uyumadan önce kirpik diplerine uygulamak bir ay gibi kısa bir sürede size rimelsiz bile sokağa çıkarabilecek kadar güzel kirpiklere sahip olmanızı sağlayacak.

 

 • Siyah noktalarınızdan muzdaripseniz bir gece öncesinden siyah nokta bantlarından yardım alabilirsiniz. Özellikle günlük makyajda kullanılan renkli nemlendiriciler örtücü olmadığı için siyah noktaları gizlemeyecektir. Bu yüzden siz de siyah noktalardan bir gece öncesinde kurtulabilir ve düzenli olarak haftada bir defa bu işlemi tekrarlarsanız siyah noktalarınız büyük ölçüde azalacak veya küçülecektir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Pürüzsüz Bir Cilt İçin Doğal Yöntemler

 

 

Günlük Makyajda Uygulama Sırası Nasıl Olmalıdır?

Günlük makyaj gidilecek ortama ve giyilecek kıyafetle doğru orantılı olarak çok hafif veya biraz belirgin olarak tercih edilmelidir. Buna göre belirteceğimiz ürünleri dilerseniz kullanın dilerseniz de kullanmayın. Günlük makyaj için yapılacak ilk işlem cilt makyajına başlamadan önce göz makyajını yapmaktır. İsteğe bağlı olarak farınızın daha uzun süre dayanabilmesi için far bazı ile tüm göz kapağınızı hazırlayın ve sonrasında ten rengi bir far ile sabitleyin. Sonrasında da göz makyajınızı yapın. Bu sayede çok daha kalıcı bir göz makyajı elde etmiş olacaksınız.

günlük makyaj sırası

Far uygulaması bittikten sonra göz altınıza dökülen farları temizleyin ve eyeliner uygulamasına geçin. Bu sayede eyeliner kururken rimelinizi daha güzel bir biçimde uygulayacaksınız. Rimel uygularken etkili ve doğal bakışlar elde etmek için mutlaka bir el aynası kullanılmalıdır. El aynasını yüzünüzün alt kısmında tutarak rimeli aşağıya bakarak ve dikkatlice uygulayın. Bilinmesi gereken bir diğer detay ise rimelin ilk önce kirpik uçlarına değil kirpik diplerine uygulanması gerektiğidir. Eğer rimelinizi ilk olarak kirpik uçlarına uygularsanız ikinci ve üçüncü katlarda kirpik uçlarınızda topaklanma olur ki bu da makyajda en son istenilen görüntüdür. Hem çirkin durur hem de hatalı bir makyaj uygulamasıdır. Günlük makyaj uygulamasında alt kirpiklere rimel uygulamak pek doğru değildir. Keza alt kirpiklere maskara uygulamak sanılanın aksine gözleri daha iri göstermez daha yaşlı ve olgun gösterir.

Günlük makyaj uygulamasında göz kalemi uygulamasına gerek yoktur fakat ten rengi bir kalemi göz içine uygularsanız gözleriniz daha parlak daha berrak ve daha iri görünebilir. Günlük makyaj aslında cildi daha sağlıklı göstermek amacıyla yapılmalıdır. Bu yüzden günlük makyaj uygulamasında göz makyajı için ne kadar az malzeme kullanırsanız o kadar doğal ve güzel olacaktır. Günlük makyajda cilt üzerine uygulanacak tüm malzemeler dikkat ile seçilmelidir. Çünkü ne çok yağlı gösterecek ne de kalıp gibi duracak aşırı net malzemeler kullanılmamalıdır. Hatta mümkünse uygun bir cilt nemlendiricisi uygulanmalı ve yağlı bir cilt tipine sahipseniz sadece matlaştırıcı etkisi olan bir pudra ile üzerinden hafifçe geçilmelidir. Bu sayede cilt hem sağlıklı bir şekilde nemlenirken hem de hafif bir şekilde makyajlı gibi görünecektir ki bu da günlük makyaj için istediğimiz sonuçtur.

Günlük göz makyajı nasıl yapılır

Basit ve etkileyici bir günlük makyaj için bilmeniz gereken pek çok şeyden bahsettik. Şimdi de günlük makyaj için ihtiyacınız olacak renkli makyaj malzemelerinin tonları nasıl olmalı ve hangi makyaj aksesuarlarının mutlaka olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Öncelikle göz makyajı için seçilecek far renkleri mutlaka doğal tonlar diye adlandırılan toprak tonlarında olmalıdır. Bunun yanı sıra keskin bir renk olan siyah yerine yine çok doğal olan kahverengi bir rimel ve eyeliner da oldukça yerinde bir tercih olacaktır. Doğal tonlarda bir ruj kullanmak isteyen kişilere ise kendi dudağının  rengine yakın çıplak diye de adlandırılan nude renkleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Ne çok ıslak bitişli ne de çok mat bitmemesine dikkat ettiğiniz halde makyajınız doğallıktan uzaklaşmayacaktır. 

Günlük makyajda gerekli olan makyaj aksesuarları ise oldukça azdır. Bir adet dolgun ve sık kıllara sahip pudra fırçası ile çıkan küçük kaşlarınızı almanıza yardımcı olacak cımbız gayet yeterli aksesuarlardandır. Fakat kabul etmek gerekir ki pek çok far paletinin içerisinden çıkan fırçalar gerçekten de hiç bir işe yaramıyorlar. Bunun için de göz makyajı için özel olarak tasarlanan göz fırçalarını tercih edebilir veya ben bunu parmaklarımla da hallederim derseniz gerek bile duymayabilirsiniz. 

makyaj malzemeleri nelerdir nasıl kullanılır

Makyaj yaparken hemen herkesin atladığı ama aslında cildin geleceği için oldukça önemli olan birkaç detaya da değinmek istiyoruz. İsterseniz özel günlerde isterseniz de günlük makyaj yapın bu detaylar cildinizin çok daha uzun süre genç kalmasını ve her şeyden önemlisi de sağlıklı kalması için elzemdir. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Makyaja başlamadan önce cilt mutlaka derinlemesine temizlenmeli ve ardından makyaja en az 20 dakika kala nemlendirilmelidir. Bu adım sayesinde cilt kendini yeniler ve tazeler. Böylece makyaj hem daha doğal durur hem de cildinize zararı azaltılmış olur. 

 

 • Kullanılan makyaj aksesuarlarının temizliği de cilt için oldukça önemlidir. Bu yüzden kullandığınız her makyaj aksesuarını mutlaka bir bebek şampuanı veya özel makyaj fırçası temizleyicisi ile temizlemeli ve kendiliğinden kuruması için bir havlu üzerinde yatay olarak kurutmalısınız.

 

 • Gözenekler dolduğunda cilt çok daha fazla yağ ve bakteri üretir. Bunun önüne geçebilmek adına cildinizi ölü derilerinden arındırmak adına peeling yapabilir veya gözenek temizleyen jel temizleyicilerden kullanabilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:  Yüz Güzelliği İçin En Etkili Teknikler

 

Günlük makyaj konusunda sahip olduğumuz tüm bilgileri paylaştığımız makalemizi beğenerek okuyacağınızı düşünüyoruz. Makalemizde varsa size göre eksiklikler bizimle yorum kısmından iletişime geçebilir ve siz de bildiklerinizi bizlere aktarabilirsiniz. Günlük makyajın nasıl olması gerektiğini ve günlük makyaj yapım sıralamasını bilmeniz halinde siz de farklı makyaj teknikleri geliştirerek harika sonuçlar elde edebilirsiniz. 


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?
Dudaktaki Uçuğa Ne İyi Gelir? | Uçuk Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Genellikle dudak ve çevresinde kendini gösteren uçuklar, özellikle gülme eylemimizi bir işkenceye dönüştürebiliyor. Tam iyileşti...

Kapat