Bayanlarda Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir?

Posted by in Makaleler, Saç Bakımı

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

bayanlarda saç dökülmesine karşı ne iyi gelirSaçlarımız görünüşümüzü tamamlayan hatta çoğu zaman ruh halimizi yansıtan ve kendimize olan güvenimizi perçinleyen ve döküldüğü zaman kişiyi ciddi anlamda rahatsız eden hatta sosyal hayatını dahi etkileyecek faktörlerden bir tanesidir. Saç dökülmesi şayet yerine yeni saçlar çıkıyorsa doğal bir süreçtir. Fakat dökülen saçlarınızın yerine yenileri gelmiyorsa bunun pek çok farklı sebebi olabilir. Biz bu yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir, saçlar neden dökülüyor, saç dökülmesi için çözüm önerileri ve saç dökülmesini önleyen tıbbi işlemler nelerdir bunlardan bahsetmek istiyoruz. Eğer sizin de saçlarınız dökülüyor ve saç dökülmesine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız bu yazımızda işinize yarayacak pek çok şey öğrenebilir ve bu sayede saç dökülmesini durdurabilirsiniz. Hem bitkisel hem de kozmetik anlamda saç dökülmesine ne iyi gelir ve saçlar yeniden nasıl daha gür çıkar merak ediyorsanız aşağıdaki yazınızı dikkatle okuyun. Saç dökülmesi için en etkili saç bakım kürleri ve saç maskelerinin de bulundu bu makalemiz özellikle mevsimlik saç dökülmesi yaşayan kişiler için oldukça yararlı olacak.


 

Saçlar Neden Dökülür ve Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saçlar Neden Dökülür?

Saçlarımızda tıpkı cildimiz gibi belirli dönemlerde dökülmeler gösterebilir. Bayanlarda saç dökülmesinin nedenleri çoğunlukla yenilenme dönemine girmesi olabilir. Öyle ki dökülen saçların yerine yenilerinin çıkması yüzeydeki saçların dökülmesine sebep olur bu sayede eski cansız ve güçsüz saçlar kopup dökülürken yerine çok daha güçlü sağlıklı ve tutunabilen saçlar gelir. Bu durum kişide kelleşme ve saçlarda seyrelmeye sebep olmaz. Günde yaklaşık olarak 50 adet veya 75 adete kadar saç dökülmesi normal olarak karşılanır. Bunun dışındaki daha fazla saç dökülmeleri saçlara seyrelme veya kelleşmeye doğru devam edebilir ve genellikle önüne geçilebilecek tedavi ve yöntemlerle kontrol altına alınabilir.

Saçların doğal seyrinde dökülmesinin dışında pek çok farklı sebep vardır. Bunlardan ilki hiç şüphesiz ki yoğun stres altında kalmaktır. İş yerinde, evde, trafikte veya sosyal hayatında çeşitli stres altında yaşayan kişilerde strese bağlı saç dökülmesi fark edilir oranda artmaktadır. Ayrıca saç dökülmesinde vitamin eksikliği, yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı, yanlış duş alışkanlıkları, genetik faktörler ve bazı diğer hastalıklar da sebep olmaktadır. Genellikle saçları dökülen kişiler hangi sebeplerden dolayı saçlarının döküldüklerini fark ederler bu sayede dökülme türüne göre farklı tedavi yöntemleri veya doğal yöntemler tercih edilir.

 

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Yıkama Alışkanlığı

Genellikle çoğu insanın saç tipi yağlı olduğu için hem daha güzel görünmesi hem de temizlik açısından neredeyse her gün saçlarımızı yıkarız. Fakat bu zannedilenin aksine saçların daha hızlı yağlanmasını ve daha çok dökülmesine sebep oluyor olabilir. Çünkü saçları her gün yıkamak saçları daha temiz gösteriyor olsa bile saç derisini aşırı kurutacağı için bu kuruluğu toparlamak adına vücudunuzun saç derinizin daha fazla yağa ihtiyaç duyduğu şekilde algılanmasına sebep olarak daha fazla yağ üretmesini sağlar. Bu şekilde oluşacak olan bir kısır döngü sonucunda saçlar yıkandı an kupkuru sonrasında hızla yağlanmaya başlayacaktır. Neticesinde saçlar çok çabuk yorulup köklerinden kopmaya başlar ve bu şekilde saç hücreleri zarar görecektir. Bu anlamda saç dökülmesine ne iyi gelir diyenlere verilebilecek en iyi cevap bir an önce bu alışkanlığı elinizden geldiğince azaltmaya çalışarak ve mümkünse 2 günde bir saçları yıkamaya özen göstererek saç dökülmelerinin bir nebze önüne geçmiş olacaksınız. Aynı zamanda evde uygulanan iyi bir saç bakımı ile de bu olumsuz etkilerin önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

saç dökülmesine çözüm

 

Beslenme Alışkanlığı

Bilinçsizce yapılan diyetler saçları olumsuz etkiler. Özellikle mineral, vitamin ve protein eksikliği gibi önemli detaylar saçların parlaklığını alarak daha mat ve cansız gözükmesini sağlar ve bu da saçların hızlıca dökülmesine yol açar. Saç sağlığı için oldukça önemli olan E vitamini, C vitamini, b12 ve b6 vitaminleri ve biyotin vitaminlerinin yanı sıra çinko, bakır, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi aminoasitler de saç sağlığı için hayati önem taşır. Sağlıksız ve dengesiz beslenmek pek çok vitamin ve mineralden yoksun beslenmek anlamına gelir ki bu da saçların dökülmesi için yeterli bir sebeptir. Şayet saçlarınız yetersiz ve dengesiz beslenmekten kaynaklı bir şekilde dökülüyorsa Bu sorunu hem bir diyetisyen hem de uzman doktorla görüşerek gerekli takviyeler ve beslenme alışkanlığı desteğiyle çözmeniz mümkündür.

 

Saç Kozmetiği

Genel olarak saç kozmetik olarak nitelendirdiğimiz jöle, saç köpüğü, saç spreyi saç kremleri ve kuru şampuanlar dikkatli kullanılmadığı taktirde kalıcı saç dökülmesine sebep olur. Özellikle aşırı jöle kullanımı ve yoğun tutuş gücüne sahip saç spreyleri saçların dökülmesini hızlandırarak saçların kısa sürede seyrelmesine sebep olabilir. Ayrıca genellikle kuru ve sert saçların tercih ettiği duş sırasında kullanılan saç kremleri saç diplerine uygulandığı taktirde saçlara zarar vermektedir. Bu yüzden saçlarınızın gerçekten saç kremi kullanılmasına İhtiyacı varsa kesinlikle saç diplerine uygulamamalı saç oruç ve boylarına uygulandıktan sonra mutlaka çok iyi durulanmalıdır. Ayrıca saç köpükleri de tıpkı jöleler gibi saçların kırılmasına neden olduğu için hem saçların sağlıklı uzamasını engeller hem de saç köklerini yıpratılarak kopmaları sebep olur. Özellikle hızlı saç uzatmak isteyenler bu adımlardan kaçınmalıdır. Bu yüzden günlük hayatınızda saçlarınızı şekillendirirken bu tarz kozmetik ürünlerden elinizden geldiğiniz kadar uzak durmakta fayda vardır.

 

Tarama Alışkanlığı

Saçlarını en az tarayan kişiler bile günde en az iki defa saçlarını taramaktadır. Fakat saç tarama alışkanlığı kişiden kişiye ve saç tipine göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda en şanslı olabilecek kişiler şüphesiz ki normal saç tipine sahip kişilerdir. Çünkü saçları yeteri kadar neme sahiptir. Bu sayede saçlarını tararken herhangi bir şekilde karışıklık ve dolaşıklık gibi istenmeyen bir durum ile karşılaşılmaz. Saçları çok kuru, kıvırcık ve ince telli olan kişilerin ortak problemleri ise saçları tararken koparmak ve yıpratmaktır. Bu durumun önüne geçebilmek için saçlar önce uçlardan yukarılara doğru taranmalı ve saçlar kopuyorsa eşit boylarda tutamlara ayırıp bu şekilde taranmalıdır. Olabildiğince daha az saç koparmak ve saçlara zarar vermemek için hızlı hızlı hareket etmenin tersine daha yavaş ve sakin bir şekilde saçları taramak daha faydalı olacaktır. Bunun dışında sert kıllı taraklar ve fırçalar kullanmak da saçlar için oldukça zararlıdır bu yüzden silikon uçlu taraklar tercih etmeli ve saç derisine de masaj yaparak saçlar taranmalıdır.

Saçlar nasıl taranmalıdır

 

 

Şapka ve Eşarp Tercihi

Kask, şapka, baret ve eşarp kullanan kişilerde saçlar hep aynı yöne basit bir şekilde ve nefes almadan uzun süre kapalı kaldığı için matlaşır ve yorulur. Eğer sizde bu şekilde saçlarınızı şapka veya eşarp ile kapatmak durumundaysanız elinizden geldiğince gevşek ve rahat bir şekilde kullanmalısınız bu sayede saçlarınız birazcık daha nefes alabilir ve daha az baskı altında kalacağı için daha az yorulurlar. Ayrıca saçlarınızı yıkarken saçlarınıza daha fazla hacim kazandıracak şampuanları tercih etmeniz de yararınıza olacaktır. Bu sayede hem daha fazla ter ve kir sorunu ile de kolaylıkla mücadele etmiş olursunuz.

 

Saç Şekillendirme Alışkanlığı

Günümüzde saç şekillendirme yalnızca kadınların tercih ettiği değil erkeklerin de sıkça başvurduğu güzellik yöntemlerinden birisidir. Özellikle saçlara fön, maşa, düzleştirici ve bigudi gibi çeşitli yöntemler ile şekiller verilmektedir. Fakat her gün kullanılan bu saç şekillendirme yöntemleri saçlara kalıcı hasarlar vermektedir. Özellikle ısı işlemi uygulanan düzleştirme ve kıvırma işlemi saç tutamlarına 180° ile 220° arasında bir sıcaklık uygulamak anlamına gelir ki bu durum saç tipine göre yanıklara, kopmalara, kırılmalara ve dökülmelere sebep olur. Her ne kadar saçlarınızı olduğu gibi sevmiyorsanız da onları bu şekilde daha fazla zarar verdiğinizi ve maalesef ki her geçen gün daha fazla dökülmesini sağladığınızı biliyor muydunuz? Isı işlemi öncesinde saçlara sudan koruyucu spreyi uygulamak maalesef ki yalnızca bir ticari oyundur. Çünkü hiçbir ısıdan koruyucu saç spreyi 180° ile 200° arasında değişen ısı işlemine karşı koruma görevini yerine getiremez. Bu yüzden saçlarınızı en azından haftada her gün yerine yalnızca bir gün bu tarz işlemlere maruz bırakarak geri kalan günlerde dinlenip kendini toparlaması adına ona mühlet tanıyarak koruyabilirsiniz.

 

Doğal Yağların Gücü

Sitemizdeki saç bakımı kategorisinde yer alan pek çok saç bakım maskeleri ve saç kürleri bulunmaktadır. Tüm bu saç bakımı yazılarımızın için de fark edeceğiniz şey doğal yağların gücüdür. Çünkü doğada bulunan pek çok ya aslında saç bakımı için eşsiz bir mucizedir. Özellikle duştan önce uygulayacağınız karışık saç bakım yağı ile yarım saat geçirip ardından saçlarınızı yıkadığınızda ve bu saç bakım kürünü bir alışkanlık haline getirip haftada en az 2 defa kullandığınızda 2 ay içerisinde mucizeye birebir tanık olabilirsiniz. Hem saçlarınızı daha güçlü hem daha parlak hem de dökülenlerin yerine yenisinin geldiğini görerek emin olun çok ama çok mutlu olacaksınız. Şayet saçlarınızı kaybettiğiniz de tek çözümün klinik ortamlarda yapılacak olan saç ekimi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka saç bakım kategorimizde bulunan saç bakım kürlerinden birisini deneyin. Hem çok daha ekonomik ve pratik hem de çok ama çok doğal. Hangi yağların neye iyi geldiğini ve saç bakım kürünü hangi yağlardan hazırlayacağını merak eden okuyucularımız için aşağıda harika bir saç bakım kürü tarifimiz var.

Doğal saç bakım yağları

 

 

Zararlı Alışkanlıkları Terk Etmek

Bazı alışkanlıklarımız var ki yalnızca saçlarımız için değil tüm vücudumuz için oldukça zararlı. Elbetteki hiç kimsenin bir zararlı alışkanlığı olmasını istemiyor ve varsa bir an önce terk etmesini istiyoruz. Fakat kendi saç dökülmenizin sebebini bir türlü bulamıyorsanız varsa sebebini bir de zararlı alışkanlıklarınızda aramanızı tavsiye ederiz. Çünkü başta sigara, alkol ve diğer bağımlılık yapan zararlı alışkanlıklar hücre yenileyici özelliklere zarar verdiği için saç dökülmenizi tetikliyor olabilir. Bu yüzden yaptığınız testler sonucunda ve diğer tedavi edici yöntemleri de denediyseniz bir türlü sonuca ulaşamıyorsanız belki de saç dökülmemizin sebebi var olan zararlı alışkanlıklarımız olabilir. Hem kendi sağlığınız hem de saç sağlığınız için zararlı alışkanlıklarınızı bir an evvel terk etmenizi tavsiye edebiliriz. Çünkü saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun cevabı ilk olarak kişinin kendisine iyi bakmasıdır.

 

Uyku Düzeninizi Gözden Geçirin

Sağlıklı bir bireyin mutlaka uyku düzeninin oturmuş ve dengelidir. Özellikle gece hayatını seven kişilerin uykusuzluk problemi çektiği biliniyor. Yalnızca gece hayatı yaşayan kişilerde değil aynı zamanda yoğun stres, üzüntü veya gerginlik yaşayan insanların da uyku düzeni bir şekilde bozuluyor. Bu durum zaten günlük hayatınızı oldukça zorluyor fakat saç sağlığımızı da ciddi anlamda tehlikeye atıyor. Bu yüzden saç dökülmesine ne iyi gelir derseniz buna cevabımız düzenli bir uyku düzeni diyebiliriz kısaca. Mutlaka günde 8 saat uyumayı ihmal etmemelisiniz elinizden geldiğince. Bu sayede gece uykuda yenilenen hücreler hem yeniden saç oluşumunu destekleyecek hem de saç köklerinin daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır.

Uyku düzeninin etkileri

 

 

Saç Bakım Yağları ve Faydaları

Sarımsak Yağı

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun cevabı tek bir bitkisel yağ olacaksa şüphesiz herkesin ortak cevabı sarımsak yağıdır. Dökülme probleminde en etkili ve en faydalı yağlardan birisi olan sarımsak yağı geçmişten bugüne saçlar için olan faydası çok iyi bilinir. Sarımsak hem ezilerek hem de yağı çıkartılarak saç bakımı için pek çok maskede ve kürde ilk tercih edilen bitkisel ürünlerden birisi olmuştur. Sarımsak yağını dilerseniz direkt olarak saç dökülmesi yaşadığınız kısma masaj yaparak uygulayabilirsiniz dilerseniz de diğer saç bakım yağları ile birlikte karıştırarak haftalık saç bakım kürü şeklinde tüm saçlı deriye uygulayabilirsiniz.

 

Tatlı Badem Yağı

Tıpkı sarımsak yağı gibi saç dökülmesine çok iyi gelen tatlı badem yağı yalnızca saçlar için değil aynı zamanda karşılarında seyrelme olan ve kirpikleri dökülen kişiler tarafından da hem yakmadığı hem de kısa sürede etkisini gösterdiği için çokça tercih edilir. Tatlı badem yağı aynı sarımsak yağında olduğu gibi saç derisine direkt uygulanabilecek bir diğer bitkisel yağdır.

saç bakımında tatlı badem yağı

 

 

Hindistan Cevizi Yağı

Son zamanlarda oldukça popüler olan bu yağ saç dökülmesinde çok etkilidir. Tek etkisi bu olmayan hindistan cevizi yağı aynı zamanda düzenli kullanım ile ince telli saçları daha da güçlendirerek saç tellerinin daha kalın ve hacimli olmasını da sağlar. Saçtan arındırması her ne kadar diğer yağlara nazaran biraz daha zor olsa da etkileri düşünüldüğünde mutlaka denenmesi gerek yüzde yüz doğal yöntemlerden birisidir.

 

Fındık Yağı

Kepeklenme sorunu yaşayan ve buna bağlı koparak dökülmeler görülen kişiler için etkili olan fındık yağı diğer yağlara göre biraz dikkatli kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden direkt olarak saçlı deriye uygulanmamalı ve bunun yerine bir miktar su içerisine damlatılan fındık yağı masaj yapılarak saçlı deriye uygulanmalıdır. Bu sayede saç derisindeki kuruluk azalıp nemlenme oranı artarken saç dökülmesi de azalacaktır.

 

 

Saç Dökülmesi için En İyi Saç Bakım Kürü Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • Tatlı badem yağı
 • Sarımsak yağı
 • Çam terebentin yağı
 • Biberiye yağı
 • Kekik yağı
 • Hint yağı
 • Yılan yağı
 • Keten tohumu yağı

saç bakım kürü

 

 

Saç Bakım Kürünün Hazırlanışı:

Spreyli bir şişe içerisine eşit miktarda yağlar birleştirerek hazırlanan bu oldukça etkili saç bakım kürünü ilk defa deneyecek olan kişiler bir şırıngadan yardım alabilirler. Bu sayede her bir yağdan eşit miktarda eklediklerine de emin olacaklardır. Tüm yağları ekledikten sonra saç bakım kürü kullanıma hazırdır. Her kullanım öncesi mutlaka biraz çalkalanmalı ve ondan sonra saçlara uygulanmalıdır. Saç dökülmesine ne iyi gelir derseniz mutlaka bu saç bakım kürünü tavsiye ediyoruz. Fakat dikkat etmeniz gereken şey kesinlikle yağların üzerinde soğuk sıkım ibaresinin bulunması gerektiğidir. Bu şekilde olan yağlar yüzde yüz doğal ve katkısızdır.

Doğal yağlardan oluşan saç bakım kürünü uygularken mutlaka saç diplerinden başlanmalıdır. Bu saç bakım kürünü ekonomik kullanmak isteyenler saç boylarına uygulamak zorunda değiller elbette çünkü bu kürün amacı saç köklerini beslemektir. Öncelikle saç dökülmesi probleminin daha yoğun olduğu kısma birkaç sprey bu kürden uygulayın ve parmaklarınız yardımıyla bu kürü yayarken bir yandan da baş derinize masaj yapın. Bu sayede kür daha etkili olacak ve masaj yapılan kısımda kan akışı hızlanacağı için saç kökleri uyarılacaktır.

Bu yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna yanıt olacak pek çok çözüm önerisi sunduk. Sizin de hem merak ettiğiniz diğer çözüm önerileri varsa ve verdiğimiz önerilerden denediğiniz ve aldığınız sonuçları bizimle paylaşmak isterseniz yorum yazabilir ve saç dökülmesi sorunu yaşayan diğer okuyucularımız ile fikir alışverişi yapabilmek için yorum yazabilirsiniz. Ayrıca saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna sizin bulduğunuz çözümleri de bizimle paylaşmanızdan büyük keyif alacağız. Saçlarınızla dökülme ve diğer saç sorunlarını yaşamayacağınız sağlıklı günler dileriz.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Yüz Güzelliği İçin
Yüz Güzelliği İçin En Etkili Teknikler

Kusursuz bir yüz güzelliği için cildin ihtiyaç duyduğu şeyleri karşılamalı ve özel bakımlar uygulamalısınız. Özellikle...

Kapat