Çay Ağacı Yağının Kullanım Alanları ve 10 Mucizevi Faydası

Posted by in Makaleler

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Via ootymade.com

Çay ağacı yaklaşık boyu 2 metreyi bulan Avusturalya’da yetişen yaprakları şekilli bir ağaçtır. Çay ağacı yağı ise bu ağacın yapraklarından elde edilmektedir. Avusturalya’da çok eski zamanlardan günümüze kadar kullanılmakta olan çay ağacı yağı günümüzde ise Avustralya’nın dışına çıkarak pek çok ülkede kullanılan bir bitki halini almıştır. Özellikle Amerika ve Avrupa’da sıklıkla tercih edilen bu yağın adını artık ülkemizde de sıklıkla duymaktayız. Çünkü çay ağacı yağı pek çok derde deva olan bir bitkidir. Yeni İzlanda’yı keşif etmek için orada bulunan gemiciler tarafından farkedilmiştir. Çay ağacı adını alması ise bu gemici tayfanın ağacın yapraklarından çay demlemesinden kaynaklanmaktadır.


İlk olarak içmek için demlenen bu çayın daha sonra faydaları görüldüğünde artık bir ilaç olarak da kullanılmaya başlanmıştır. İyileştirici etkileri sayesinde tayfa, artık ağrılarında ve yaralarında da bu çayı kullanmaya başlamışlardır. Yara iyileştirmesinin yanı sıra bir dezenfektan olarak da işlev gören çay ağacı yağının iyi geldiği on adet mucizevi faydasına şimdi değineceğiz.

 

1) Sivilce ve Siyah Nokta Tedavisinde

Özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde ilk olarak başvurulan ilaçların başında gelmektedir. İlaç derken tamamen bitkisel bir ürün olan çay ağacı iyileştirici etkisinden ötürü bu ismi almıştır. Siyah nokta ve sivilce sorunları yaşayan kişiler çay ağacı yağını bir pamuk yardımı ile sivilce ve siyah noktalarınızın üzerine sürebilirsiniz. Bu yağ üzerine sürdüğünüz sivilcenin geçmesinde etkili olacaktır. Bunun yanı sıra cilt üzerinde yara veya sivilce nedeniyle oluşmuş olan izlerin giderilmesinde de kullanılır.

 

 

2) Saç ve Saç Derisi Problemlerinin Çözümünde

Saç derisinde oluşan kepeklenme ve egzama gibi sorunların çözümünde çay ağacı yağı kullanılmaktadır. Şampuanınıza ekleyeceksiniz bu yağ ile saç derinize tedavi edebilirsiniz. Yaklaşık 200 mililitrelik şampuanın içerisine 10 ml çay ağacı yağı ilave ederek bu karışım şampuanı ile saçlarınızı yıkayınız. Yıkama sırasında saç diplerinde az miktarda bir yanma meydana gelebilir. Fakat çay ağacı yağı bitkisel bir ürün olduğu için bu yanmadan korkmanıza gerek yok. Şampuanı saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yağ içeren şampuanı saçınıza birkaç dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

 

 

3) Üst Solunum Yolu Hastalıklarının Tedavisinde

Özellikle kış aylarında sıklıkla yaşanan nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde çay ağacı yağı oldukça etkilidir. Bu yağı kaynar su ile kullanabilirsiniz. Yani kaynayan bir suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı damlattıktan sonra sudan çıkan buharı soluyarak üst solunum yollarınızı açabilirsiniz.

 

 

4) Ağız İçerisinde Çıkan Yaraların İyileşmesinde

Dil, diş eti, damak ve yanak içi gibi ağız için de bir takım yaralar çıkabilir. Özellikle enfeksiyon kaynaklı bu yaraların tedavisinde çay ağacı yağını gargara şekilde uygulayabilirsiniz. Bir taraftan yaraların iyileşmesini sağlarken bir taraftan da ağız temizliği için çay ağacı yağını tercih edebilirsiniz. Yine de bu tür sağlık sorunlarınızda ilk olarak doktora danışmanızda fayda olacaktır.

 

 

5) Siğil Tedavisinde

Siğilden kurtulmak için doğal çözüm arayanlar çay ağacı yağını kullanabilirler. Siğilin üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatabilirsiniz. Bu yağ siğili kurutacak ve başka bölgelere yayılmasına engelleyecektir.

 

 

6) Çıban Tedavisinde

Çıban henüz çıkmadan önce çay ağacı yağını çıban çıkacak bölgenin üzerine sürerek uygulayabilirsiniz.

 

 

7) Uçuk İçin

Pek çok kişinin korkulu rüyası uçun tedavisinde çam ağacı yağı kullanabilirsiniz. Hem ağızda hem de genital bölgede çıkan uçukları tedavisinde etkilidir. Uçuğun üzerine çam ağacı yağını sürerek uygulayabilirsiniz.

 

 

8) Ayak Mantarının İyileştirilmesinde

Ayak mantarınız var ise çam ağacı yağı ile ayak mantarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra çam ağacı yağı ayaklarınıza temizlerken bir taraftan da yumuşatacaksın. Ayak mantarı için çam ağacı yağını ayağınıza sürdükten sonra ayağınıza temiz bir çorap giyerek beklemelisiniz. Gece yatmadan önce bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bütün gece boyunca bu şekilde yağ etki edecektir.

 

 

9) Tırnak Batmasının İyileştirilmesinde

Tırnak batması sancılı ve iltihaplı bir olaydır. Çam ağacı yağı tırnak batması nedeni ile meydana gelmiş iltihabın kurutulması için kullanılır. İltihaplı bölgeyi gün içerisinde iki defa çam ağacı yağı damlatabilirsiniz. Bunun yanında tırnak bakımınızı da aksatmamanız tırnak sağlığınız açısından önemlidir.

 

 

10) Temizlik İçin

Çam ağacı yağı dezenfekte işlemi için de kullanılmaktadır. Evde temizlik yaparken mikropların tam olarak giderilmesi için temizlik suyumuzun içerisine çam ağacı yağı damlatabilirsiniz. Çamaşır yıkarken de yıkama suyuna çam ağacı yağı koyabilirsiniz.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Kuruyan ve Çatlayan Eller İçin 6 Doğal Çözüm

Yumuşacık ve pürüzsüz ellere sahibi olmak hiçte sandığınız kadar zor değil. Bakımlı ve güzel ellerin...

Kapat