Cilt Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Posted by in Cilt Sorunları, Makaleler

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Cilt Kuruluğu Neden Olur

Via Annmariegianni.com

Cilt kuruluğu her yaşta ve her cilt tipinde kişilerde bazen dönemsel bazen de uzun süreler görülebiliyor. Çoğu zaman nemlendirici kullanarak kolaylıkla gidilebilen cilt kuruluğu bazı zamanlarda ise nemlendirici ile nemlendirmek yeterli olmayabiliyor. Eğer sizin yaşadığınız cilt kuruluğu aşırı değilse aşağıdaki önerilerimizi tamamı işinize yarayacaktır. Doğal yöntemleri denemenizde cildinizin alerjik bir geçmişi yoksa herhangi bir sakıncası olmayacaktır ama siz yine de alerji olmaktan endişe ediyorsanız bu yöntemleri küçük bir bölgede uygulayıp gözlemledikten sonra bütüne yayabilirsiniz. Yaşadığınız cilt kuruluğu aşırı olarak nitelendirilebilecek bir boyutta ise mutlaka bir cilt doktoruna görülmeli ve bu önemli cilt problemlerinden olan cilt kuruluğunu çözmek için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalısınız.


 

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu neden olur sorusuna verilebilecek yanıtlardan ilki elbetteki yaş almaktır. Çünkü cilt yaşla birlikte değişir yağ bezleri daha az çalışmaya başlar ve bu sayede cilt esnekliğini kaybeder. Bir diğer sebep ise yaşanılan bölgenin nem oranıdır. Örneğin denizden uzakta aşırı sıcak veya aşırı soğuk iklimlerdeki kişilerin ciltleri genellikle kurudur. Ayrıca egzama gibi hemen her yaşta görülebilecek cilt problemleri de cilt kuruluğunun başlıca sebeplerinden birisidir. Pek çok kadının aylık döngüde yaşadığı hormonal değişimler de cilt kuruluğuna sebep olabiliyor. Bir de ilaç kullanmak (özellikle de antibiyotikler) durumunda kaldığınız zamanlarda cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz.

 

cilt neden kuru

 

 

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

 

Aşırı Sıcak Su Cildi Daha Çok Kurutur

Sıcak su ile yüzünüzü yıkama alışkanlığınız varsa en kısa sürede bu alışkanlıktan kurtulmanın yollarını aramalısınız. Çünkü sıcak su cildi ciddi anlamda kurutmaktadır. Bu durum banyo yaparken de geçerlidir. Tüm vücudunuzun birden bire kurumasını ve nemsiz kalmasını istemiyorsanız ideal su ısınızı bir an önce bulmalısınız.

 

Alkol Oranı Yüksek Cilt Bakım Ürünleri

Cilt için hem çok yorucu hem de çok sert olan alkollü cilt bakım ürünleri de cildi kurutmaktadır. Bu yüzden hem peeling hem yüz yıkama jeli hem de diğer kullandığınız tüm kozmetiklerin içerisindeki alkol oranına dikkat etmelisiniz. Özellikle duş jelleri ve yüz temizleme jellerine çok daha fazla önem vermenizi tavsiye ediyoruz.

 

Su tüketiminin cilt üzerinde etkileri

 

Su Tüketiminizi Artırın

Su içmek yalnızca vücut sağlığı ve dengesi için değil cilt sağlığı için de önemlidir. Günde en az iki litre su içmek cildinizde de gözle görülür bir fark yaratır. Kuruluk hissinin azalmasına ve cildin ışıldamasını sağlayan en kolay, ekonomik ve zahmetsiz yol su içmektir. Su ihtiyacınızı size hatırlatacak eğlenceli uygulamalar ile gün içerisinde hatırlamak sizi su içmeye teşvik edebilir. Çalışıyorsanız da masanızda eğlenceli bir bardakta su bulundurmak işinize yarayabilir.

 

Cilt Tipine Uygun Krem Kullanın

Her cilt tipinin birbirinden farklı ihtiyaçları vardır. Bu yüzden de en iyi cilt kremi cilt tipinize uygun olandır. Örneğin; çok kuru ciltler yoğunluğu artırılmış kremler ideal iken yağlı ciltler için su veya jel bazlı cilt kremleri idealdir. Bunun yanı sıra yağ bazlı hiçbir cilt kremi yağlı ciltlere iyi gelmezken kuruluktan çatlayabilecek derecede yoğun neme ihtiyaç duyan ciltler için de bire birdir.

>>>>Evde Temel Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

 

Cildinize iyi baktığınızda ilerleyen yaşlarda öyle güzel geri dönüşler alacaksınız ki gençken cildinize yaptığınız yatırım için asla pişman olmayacaksınız. Özellikle kuru cilt sorununu yukarıda sıraladığımız biçimde aşarsanız mutlaka faydasını göreceksiniz. Cilt kuruluğunun sebepleri ve cilt kuruluğuna iyi gelecek olan tavsiyelerimizi dikkat almanızı öneriyoruz. Bol su içmek hem vücut sağlığı hem de cilt kuruluğu için çok faydalı olduğundan en azından su tüketiminizi artırmak ile işe koyulabilirsiniz.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri
Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Saçlar görünüşünüzü, duruşunuzu ve pek çok kişi için karşıdaki kişi hakkında az da olsa fikir...

Kapat