Evde Temel Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 • 5
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares

evde cilt bakımıGüzel bir cildin devamlılığını sağlamak için düzenli cilt bakımı yapmak gerekmektedir. Her şeyden önce sağlıklı, temiz, lekesiz, berrak, parlak ve canlı bir cilt için mutlaka hem günlük hem haftalık yapılması gereken cildi besleyen ve ihtiyaç duyduğu, eksikliğini hissettiği gereksinimleri yerine getirmek gerekmektedir. Evde cilt bakımı nasıl yapılır kısmına geçmeden önce cildimizin en temel ihtiyacı olan sudan bahsetmek istiyoruz. Günlük tüketilmesi gerekenden daha az tüketilen su cildin gerek duyduğu suyu karşılamaz. Hal böyle olunca cilt canlılığını kaybeder ve sonucunda yağlı cilt bu duruma karşın sivilce üretmeye kuru cilt ise aşırı kuruluk ile çatlakla kendini gösterir. Böylesi durumlarda cilt yavaşça matlaşır ve renk eşitsizlikleri yaşar. Renk eşitsizlikleri ilk başlarda güneş lekeleri ile karıştırılmaktadır. Fakat sonrasında bu eşitsizlikler ciddi oranda fark edilir hale geldiğinde lekeler değil cildin susuz kaldığının kanıtı şeklinde tedavisi güç bir hasar oluşturur. Bu durumda cilt yavaşça lekelenmeye ve çizgi oluşumuna meyillidir. Çizgi oluşumu cilde iyi bir bakım sağlanarak ve egzersizler ile yavaşlatılsa bile lekeler için geç kalmamak adına nem dengesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde olduğumuz zamanlarda pek çoğumuz dilimize maskeler kremler ve pek çok farklı bakım yöntemi uygularız. Öncelikle her cildin mutlaka haftada en az bir kez derinlemesine temizlenmesi gerekmektedir. Cilt bakımının en temel adımlarından birisi olan temizlik kısmı bittikten sonra cildiniz için gerekli olan ve cilt türünüze uygun bakım maskeleri haftada bir veya iki kere uygulanmalıdır. Haftalık cilt bakımı maskesi önerilerine geçmeden önce bir de günlük olarak yapılması gereken cilt bakımından bahsetmek istiyoruz. Günlük olarak yapılması gereken ilk adım sabah uyandığınızda cildinizi soğuk suyla yıkamaktır. Soğuk su cildinizin uzun vadede sarkmasını önleyerek küçük kırışıklıkların oluşumunu engeller. Bu işlemin ardından cilt mutlaka uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmeli ve özellikle göz çevresi ve dudaklar nemsiz bırakılmamalıdır. Akşam olduğunda ise cilt tüm günün ardından kirlenecek iyi ve gözenekler tıkanacak için mutlaka bir cilt fırçası ile bastırılmadan nazikçe bir temizleyici jel yardımı da alınarak köpürterek temizlenmeli ve yine bol soğuk su ile durulanmalıdır.

Evde cilt bakımı

 

Haftalık Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Haftalık yapılacak olan cilt bakımı cildinizin ihtiyaç duyduğu gereksinimler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Örneğin cildi yağlı olan kişiler kurutucu özellikle bakım maskeleri ile cildin ihtiyaçlarına karşılık verebilir ya da aşırı kuru cilt tipine sahip olanlar ise ciltlerine nem desteği sağlayabilir. ayrıca haftalık bakıma eklenmesi gereken en önemli bakım adımı olan peeling işlemi de asla unutulmamalıdır. Yalnızca peeling yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç detay bulunmaktadır. Bunun dışında düzenli olarak yapıldığında siyah nokta oluşumu durur ve var olan siyah noktalar gün geçtikçe azalırlar. Dikkat edilmesi gereken husus ise sivilceli cilde sert tanecikli peeling işleminin yapılmaması gerektiğidir. Aksi halde patlayan sivilce sıvısı tüm cilde yayılır ve takip eden iki gün sonunda ciltte yeni sivilceler meydana gelir. Üç cilt tipi için haftalık cilt bakım maskelerimiz şu şekilde;

 

Kuru Ciltler İçin Nem Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • Yarım adet avokado
 • Bir tatlı kaşı süzme bal

Maskenin Hazırlanışı:

Yarım avokado bir kase içerisine alınarak çatal yardımı ile sürülebilir bir hal alıncaya kadar ezilir. Ardından üzerine bir tatlı kaşı kadar bal eklenerek karışım homojen bir hal alınca yedek karıştırmaya devam edilir. Maske bu haliyle kullanmaya hazırdır. Temizlenmiş ve iyice kurulanmış cilt üzerine bir fırça yardımı ile kalın bir tabaka halinde uygulanan maske en az yarım saat kadar bekletilmelidir. Bu maskeyle dilediğiniz kadar bekleyebilirsiniz. Ardından maske ılık su yardımı ile iyice durulanır. Bu maske tarifimizi aşırı kuru ciltler haftada iki defa da kullanabilir.

 

Yağlı Ciltler İçin Kurutucu Etkili Maske

Gerekli Malzemeler:

 • 2 Yemek kaşığı yeşil kil
 • 1 yemek kaşığı ılık su
 • 5 Damla çay ağacı yağı

Maskenin Hazırlanışı:

Yağlı cilt tipi için oldukça etkili olan bu haftalık Kurutucu etkili maske bir kase içerisine alınacak tüm malzemelerin tamamen iç içe geçip karıştırıldıktan sonra temiz bir cilt üzerine fırça yardımı ile ince bir kat uygulanıp kuruması beklenir ardından tekrar fırça ile yeniden bir kat daha maske uygulanır ve bunun da kurulması beklenir. Son olarak üçüncü katta uygulandıktan sonra yarım saat beklenir ve cilt ılık su yardımı ile maskeden arındırılır. Bu maskeyi karma cilt tipine sahip kişilerden yalnızca çene burun ve alın kısmına uygulamak kaydı ile kullanabilir.

Yağlı ciltler için kurutucu maske

 

Normal Cilt Tipi İçin Temizleyici Maske Tarifi

Normal bir cilt tipine sahipseniz günlük olarak yaptığınız bakımlar sizin için yeterli gelecektir. Fakat haftalık olarak cildi derinlemesine temizleyen bir maskeyle temizleme ihtiyacında karşılamanız mümkün.

Gerekli Malzemeler:

 • Yarım limon suyu
 • İki yemek kaşığı yoğurt
 • Bir yumurta sarısı
 • Bir çay kaşığı toz tarçın
 • İki çay kaşı organik elma sirkesi

Maskenin Hazırlanışı:

Yoğurt ve yumurta sarısı iç içe geçinceye dek karıştırılır ardından diğer malzemeler üzerine eklenip son bir defa karıştırıldıktan sonra maske uygulamaya hazırdır. Temizlenmiş bir cilde uygulayacağınız bu haftalık temizleyici maske cildinizde yaklaşık olarak yarım saat beklemeli ve ardından çok az su ile cildinize peeling yapar gibi ovalayarak çıkarılır. Bu sayede hem nem bakımı yapılırken hem de ölü hücreler temizlenmiş ve gözenekler arındırılmış olur.

Nortmal cilt tipi için maske tarifi

 

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük olarak cildin ihtiyaç duyduğu tüm gereksinimleri yerine getirmek ve ayrıca temizliğini de yapmak gerekmektedir. Günlük cilt bakımı sabah uyandığınızda cildi temizlemek ve güne hazırlamakla başlar. Kullandığınız doğal bir sabun veya yüz temizleme jeli ile yüzünüzü ve boynunuzu yıkadıktan sonra güneş kreminizi ve nemlendiricinizi uygulayıp eğer makyaj yapıyorsanız bir 10 dakika kadar sonra da makyaja başlayabilirsiniz. Makyaj yapanlar için yapabileceğimiz en doğru tavsiye ise yaz aylarında aşırı yoğun yapıda cilt makyajından uzak durmalı ve özellikle kat kat pudra uygulamasına son vermeleri yönünde olacak. Bu sayede cilt daha kolay nefes alacak ve gözeneklerin daha fazla tıkanmasının önüne geçilmesidir.

Gün ortasında cildinizin kuruduğunu, matlaştığını ve canlılığını getirdiğini düşündüğünüz anlarda pek çok kozmetik firmasının yenileyici, yüz canlandırıcı spreylerinden kullanabilirsiniz bu sayede makyajınızda bozulmadan cildiniz gün ortasında nemlenmiş ve canlanmış olacak. Eğer doğal bir cilt yenileyici sprey kullanmak istiyorsanız bu tarifimizi de çok beğeneceksiniz.

 

Cilt Yenileyici Sprey Tarifi

 • 2 tatlı kaşığı gliserin
 • Yarım çay bardağı gül suyu
 • Yarım çay bardağı içme suyu

Malzemelerin tamamı bir sprey şişe içerisine alınarak karıştırılır ve her kullanım öncesi uygulamadan önce mutlaka hafifçe çalkalanması gerekir. Bu sprey aynı zamanda yapmış olduğunuz makyajınızın da kalıcılığını arttıracağı için severek kullanacağını doğal formüllü bir canlandırıcı sprey olacak ve çantanızdan ayırmak istemeyeceksiniz.

ev yapımı makyaj spreyi

Akşam cilt temizliğinin sabahki temizlikten çok daha detaylı ve yoğun olması gerekmekte. Çünkü cilt tüm gün yoruluyor, stres altında kalıyor ve havadaki pek çok kir sayesinde tıkanıyor. Gece bakımı yapmadan önce cildin temizlenmesi hatta mümkünse yüz fırçası ile bastırılmadan ve cildin çizilmemesine dikkat ederek mümkünse doğal bir sabunla eğer yoksa da kullandığınız herhangi cilt temizleyici jel ile derinlemesine temizlenir. Ardından kullandığınız gece bakım kremi veya doğal aloe vera jeli ile nemlendirilir. Günlük cilt bakım maskesi kullanıyorsanız bu maskeyi de yatmadan yarım saat veya 1 saat önce yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Tüm ciltler için günlük gece maskesi tarifimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Gerekli Malzemeler:

 • Yarım muz
 • 1 tatlı kaşığı süzme bal
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra temiz cilt üzerine orta kalınlıkta bir tabaka halinde uygulanır. Uygulama esnasında yalnızca yüzünüze değil boynunuza ve dekolte bölgenize de maskeyi uygulamayı ihmal etmeyin. Aksi halde ileri ki yaşlarda cildiniz daha genç görünse bile boynunuz ve dekolte bölgeniz yaşınızı belli edecektir. Maske yaklaşık olarak yarım saat cildinizde bekledikten sonra sıcak suda ıslattığınız bir havlu yardımı ile cildinizden temizleyin. Sıcak havlu ile yapacağınız bu temizleme işlemi sırasında gözenekleriniz iyice açılacaktır. Hemen ardından gül suyu ile cildinizi silerseniz mutlaka gözeneklerinizin temizlenişini de göreceksiniz. Gül suyu kullanamayanlar ise tonik ile bu işlemi yapabilirler. Fakat gül suyunun en doğal ve etkili toniklerden birisi olduğunu da belirtmek isteriz.

Günlük maske tarifi

Doğal yöntemler ile cildinize ihtiyacı duyduğu bakımı sağlamak ev ortamında hem çok ekonomik hem de oldukça kolay. Her biri hemen hemen her evde bulunan bu doğal malzemeler ile cildinize taze olarak yapacağınız her bakım kötü sürprizler ile karşılaşmanızı önler. Yani pek çok kozmetik cilt bakım ürünleri cildinizi irite edebilir, alerji olmanıza sebep olabilir veya sivilce oluşumuna sebep olabilir. Cildinize yapabileceğiniz en büyük yatırım düzenli olarak bakımlarını yapmak ve temizliğine özen göstermek. Cilt bakımının ilk basamağı sanılanın aksine temizlik değil düzenliliktir. Aksi halde haftada üç gün temizlediğiniz dört gün bakım yaptığınız bir gün de maske yaptığınız cildinizin bakımı yapmış olmazsınız. Bu anlamda düzenli bir şekilde cildinize bakım yapabilmek için banyo aynanızın yanına günlük olarak yapacağınız bakımları yazabilir bu sayede unutuyorsanız bile hatırlayıp bakımınızı aksatmadan uygulayabilirsiniz.

Bu Makaleyi Beğendiniz mi?

 • 5
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares
 •  
  6
  Shares
 • 5
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •