Gece Maskesinin Yüz için İnanılmaz Faydaları

Posted by in Cilt Bakımı, Makaleler

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Gece Maskesinin Yüz için İnanılmaz FaydalarıCildin neme duyurmak, daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasına sağlamak ve genç görünmek için gece maskeleri cildimiz için oldukça önemlidir. Gece maskesi belirli yaş aralıkları için özel olarak yapılan. Ve haftada maksimum üç kere uygulanması gereken önemli bir cilt bakım rutinidir. Bilindiği üzere cilt gece olduğunda yenilenmeye başlar. Bu sayede maskeler daha etkili ve daha faydalı olacaktır. Gece maskesi cildin ihtiyacına yönelik yapıldığı takdirde istenilen sonuca kolaylıkla varılabilmektedir. Örneğin; yaşlanma karşıtı gece maskeleri haftada üç defa uygulandığı takdirde günlük kullanılan yaşlanma karşıtı bakım ürünleri ile birlikte daha fazla etki göstermesini sağlamakta ve cildin yaşlanmaya karşı daha dirençli olmasına yardımcı olmaktadır.


Gece maskeleri ciltlerin ihtiyaç duyduğu ve genellikle doğal yöntemlerle hazırlanan bir nevi tedavi yöntemidir. Pek çok cilt problemi evlerimizde hazırlayabileceğimiz cilt maskeleri ile kolaylıkla çözülmektedir. Gece maskeleri haftalık cilt bakımlarının olmazsa olmazıdır. Sürekli kendini yenileyen bir cilt probleminiz varsa haftada bir kere yaptığınız bir rutin haline getirebileceğiniz ve cilt tipinize uygun olan bir gece maskesi ile bu cilt probleminin tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Gece maskelerinin uygulama alanları: Her cilt tipinin İhtiyacı farklıdır. Bu yüzden cildinizi en uygun olan cilt maskesi ile cildinizin isteklerine karşılık verebilirsiniz. Örneğin; yağlı bir cilt tipine sahipseniz temizleyici, gözenekleri arındırıcı ve matlaştırıcı etkiye sahip bir gece maskesi kullandığınızda cilt tipinizi dengeleyerek normalleşmesini sağlayabilirsiniz.

Gece maskesi iki tür kullanıma sahip maskelerdir.

 • Kullanım açısından gece uygulanıp yıkadıktan sonra uyunan maskeler
 • Gece boyu cildinizde duran maskeler

 

Genellikle ciltte soyma işlemi yapan maskeler mutlaka yıkanması gereken gece maskesidir. Bunun dışında nemlendiren, matlaştıran veya yaşlanma karşıtı olan maskeler ise gece boyu cildinizde duran maskelerdir. Yine de tüm gece boyunca gözeneklerinizin kapanmasını biz tavsiye etmiyoruz. Aksi halde cildinizdeki bu tabaka cildin nefes almasını engelleyerek bakteri oluşmasına neden olur ve ciltte istenmeyen lekelere veya sivilcelere sebep olabilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek için maskenizi cildinizde birkaç saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Aynı etkiyi vermese de cildinize zarar vermenin önüne geçmiş olursunuz. Gece maskesi evde doğal malzemelerden yapıldığı zaman hem oldukça ekonomik hem de herhangi bir zarara sebep olamayacağı için cildinizde tepkimeler yaşamazsınız.

 

Gece Maskesi Yapmak Zorunda mıyım?

Gece maskesi yapılmak zorunda değildir. Çünkü bazı ciltlerin ekstra bir bakıma ihtiyacı bulunmamaktadır. Bunun dışında cilt bakımı yapmak zaten kişisel bir gereksinim olduğu için yapıp yapmamak kişiye bağlıdır. Fakat cildini seven ve cilt bakımına özen gösteren bir kişiyseniz mutlaka haftada en az 1 defa olmak üzere kültürümüze uygun olan bir cilt bakımı maskesini haftanın bir gününe gece rutininize eklemelisiniz. Bu sayede cildiniz hiçbir kozmetik ürününün sağlayamadı etkileri ertesi gün de bile kolaylıkla hissedecektir.

Gece maskesi uygulanmadığında ciltte büyük ölçüde hiçbir değişiklik olmaz fakat aşırı kuru ciltlerde gece yapılan nem maskeleri oldukça etkilidir ve uygulanmadığı takdirde ciltte kuruluk miktarı artmakta ve hassasiyet oluşmaktadır.

 

Cilt Gece Maskesine Nasıl Hazırlanır?

Bu adım yalnızca cildini gece maskesine hazırlayanlar için değil mutlaka günlük olarak uygulanması gereken bir adımdır. İlk önce yapılacak olan işlem cildi kirlerden ve ölü derilerden arındırmak olmalıdır. Bunu yaparken güvendiğiniz bir doğal sabun veya cilt uzmanınızın önerdiği bir ürün ile cildiniz temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Cilt temizliği yalnızca gece maskeleri için önemli olan bir adım değil herhangi bir bakın uygulamayacak olanlarında büyük bir özenle yapması gereken kişisel bir ihtiyaçtır. Bu adımdan sonra cilt gece maskesi için hazırdır. Sonrasında aşağıda her cilt tipi için uygun olan maske tariflerinizden kendinize uygun olanı seçip uygulama şekline de dikkat ederek dilinize gece maskenizi uygulayabilirsiniz. Biz tüm okuyucularımıza doğal bakım maskelerin öneriyoruz fakat elbette ki seçim sizin takdiriniz.

 

Cilt Bakım Maskeleri Ne Şekilde Sürülür?

Cildinizi gece maskesi için hazırladıktan sonra maske uygulamasına sıra geldiğinde dilersiniz bir fırça yardımı ile dilerseniz de parmaklarınız ile maskeyi uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı ise cildinize maskeyi kalın bir tabaka halinde değil olabildiğince ince bir tabaka halinde sürmeniz gerektiğidir. Aksi halde cilt hava almayacağı için maske istenmeyen bir etkiye sebep olabilir veya cildinizde küçük sivilcelere neden olabilirsiniz.

 

 

Tüm Cilt Tipleri İçin Gece Maskesi Tarifleri

 

1) Kuru Cilt Tipi için Gece Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • ¼ Muz
 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Bir tatlı kaşığı aloevera jeli

 

Maskenin Hazırlanışı:

Bir çatal yardımı ile muz iyice ezilir ve üzerine bir tatlı kaşığı bal eklendikten sonra homojen bir karışım elde edinceye dek iyice karıştırılır. Ardından bu karışımın içine cildinizin kurulduğuna göre alo verajelly ekleyerek son bir defa daha karıştırılır ve önce yüzün tamamına (göz ve dudak hariç) kalan maskesi boyun ve dekolte bölgesine uygulanır. Bu maske ile yaklaşık olarak 2 saat beklemeniz yeterli olacaktır fakat gece boyu cildinizde tutmanızda herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

 

 

2) Yağlı Cilt Tipi için Gece Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 3 – 4 dilim salatalık
 • Bir yumurta akı
 • Bir tatlı kaşığı kil
 • Bir çay kaşığı limon suyu

 

Maskenin Hazırlanışı:

Salatalık dilimlerini suyu çıkıncaya kadar ezin ve üzerine yumurta akını ilave ederek çırpmaya devam edin. Sonrasında oldukça sıvı bir kıvama sahip olan bu karışımın üzerine bir tatlı kaşığı kil ve limon suyunu da ekleyerek kıvamı alması için karıştırmaya devam edin. Ardından cildinize ince bir tabaka olacak şekilde uygulayın ve bir buçuk iki saat kadar bekledikten sonra ılık su ile cildinizden durulayın. Bu maske tarifini haftada üç defa kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

 

3) Karma Cilt Tipi için Gece Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • Bir yemek kaşığı yoğurt
 • Bir yumurta beyazı

 

Maskenin Hazırlanışı:

Bir kase içerisinde malzemeler karıştırılarak maske edilir. Sonrasında göz çevresi ve dudaklar hariç tüm yüze maske uygulanır.15 – 20 dakika ciltte bekletildikten sonra cilt soğuk su ile yıkanarak maske arındırılır. Yumuşak dokulu bir havlu ile cilt kurulanır. Bu maske karma cilt tipine sahip kişilerin en çok yakındığı gözenek problemleri için oldukça etkilidir. Gözenekleri kapatır zamanla sıkılaştırır ve yok olmasını destekler.

 

 

4) Kırışıklık ve Yaşlanma Karşıtı Gece Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 15-20 adet yabanmersini
 • Bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı

 

Maskenin Hazırlanışı:

Bir kâse içerisinde yabanmersinleri İyice ezilir. Zaten oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan yabanmersinleri hızlıca ezildikten sonra üzerine bir tatlı kaşı kadar üzüm çekirdeği yağı eklenerek karıştırılır ve maske kullanıma hazır hale getirilir. Bu maskeyi iki günde bir olacak şekilde gece yatmadan önce 15 dakika kadar cildinizde bekletip yıkayın etkisini kısa sürede fark edeceksiniz. Ayrıca bu maskeyi yalnızca ileri yaştaki kişilere değil yeni oluşan mimik kırışıklıklarına sahip kişilere de önermekteyiz.

Gece maskesi cildinize doğal bir aydınlık kazandırırken hem de cildinizin ihtiyacına karşılık versin istiyorsanız eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz vitamin kapsüllerinden ekleyerek nemlendirici, matlaştırıcı veya yaşlanma karşıtı etkisini arttırabilirsiniz. Son günlerde oldukça popüler olan küçük iğneli döner düzenek ile de gece maskesi öncesi cildinizi harekete geçirdiğiniz takdirde maskenizin etkisinin ne ölçüde arttığını da gözlemlemeniz mümkün.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Bayan Saç Renkleri ve İsimleri
Yılın En Popüler Bayan Saç Renkleri ve İsimleri

Birbirinden güzel ve iddialı saç renkleri ile biz bayanlar hem görünüşümüzü yeniliyoruz hem de kendimizi...

Kapat