En Güzel Gelin Makyajı Modelleri Nasıl Yapılır?

Posted by in Makaleler, Makyaj

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

gelin makyajı modelleriGelin makyajı en özel günlerinde gelinlerin ciltlerini pürüzsüz, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayan özellikle profesyonel ellerden çıkan ve kaliteli makyaj malzemelerinin kullanılmasıyla da adeta bebek gibi bir cilde sahip olmanızı sağlayan, en çok dikkat edilen ve titizlik gösterilen makyaj türlerinin başındadır. Özellikle gelin makyajı yaparken en çok dikkat edilmesi gereken ten makyajıdır. Çünkü ten makyajı pürüzsüz ve canlı olan bir gelinin yüzüne uygulanan allık, pudra, ruj ve farlar da daha güzel ve temiz bir görünüm sağlar. Gelin makyajı yapmak oldukça zor ve tecrübe isteyen bir iştir. Bu anlamda gelin adaylarına bir tavsiye vermemiz gerekirse o da makyajlarını mutlaka bir defa prova etmeliler ve şehrin bu konuda en tecrübeli makyözlerine kendilerini teslim etmeleri yönündedir. Bu yazımızda sizlere gelin makyajı nasıl olmalıdır, hangi ten rengine hangi makyajlar uygulanmalı ve en güzel gelin makyajı modellerini derledik. Öncelikle gelin makyajının nasıl yapılması gerektiğini ve hangi düğünler için hangi makyaj türlerinin tercih edilmesi gerektiğinden de kısaca bahsedeceğiz.


 

Gelin Makyajı Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Düğün gününü kusursuz bir güzellikte geçirmek isteyen gelinlerin özellikle de hemen herkesle bolca fotoğraf çekinileceği ve bunların bir ömür saklanıp anı olarak muhafaza edileceği de düşünüldüğünde gelinler bu konuda hassas olmakta çok ama çok haklılar. Eskiden gelin makyajları adeta korku filminden çıkmış gibi görünüyordu maalesef ki. Çünkü işini bilmeyen kuaförler tarafından alelade bir şekilde yapılıyordu. Fakat şimdi pek çok farklı gelin makyajı bulunmakta ve artık tüm gelinler bu konuda öylesine bilinçli ki uzun araştırmalar neticesinde kendileri için en iyi olan makyöz ile çalışıyorlar ve bir ömür gurur duyabilecekleri harika anlara sahip olabiliyorlar. Gelin makyajı kimi zaman tamamen suya dayanıklı kimi zaman ise daha çok kalıcı olan porselen makyaj türünden yapılabiliyor. Gelin makyajının en çok dikkat gerektiren ve özen gösterilmesi gereken aşamaları ise ten makyajı ve göz makyajıdır.

 

gelin makyajı

 

 

Gelin Makyajı Nasıl Olmalıdır?

Gelinler için her anlamda iyi bir makyaj nasıl yapılır bunun adımlarına geçelim. Gelin makyajı elbette ki kusursuz olmalıdır. İlk önce gelin bir gece öncesinde cildini iyice nemlendirmeli, alkol almamalı, sigara içmemeli ve uykusunu tam almalıdır. Bu anlamda cilt kendisini iyi hissetmeli ki bunu yansıtabilsin. Ardından sabah uyanıldığında cilt yine rutin temizleme ürünleri ile temizlenmeli ve nemlendirici krem ile beslenmelidir. Makyaja başlanmadan önce mutlaka tüm yüze, boyna ve dekolte bölgesine bir makyaj bazı uygulanmalıdır. Bu sayede sabah yapılan makyaj hem çok daha kalıcı olacak ve uçmayacaktır hem de üzerine uygulanan tüm makyaj malzemeleri çok daha homojen ve güzel bir görünüme kavuşacaktır. Bu anlamda gelin makyajı en kaliteli malzemeler ile ve hiçbir detay atlanmadan yapılmalıdır.

 

 Gelin Makyajı Nasıl Yapılır

 

 

Gelin Makyajı Yapım Sırası ve Kullanılacak Ürünler

Ten Makyajının Adımları

İlk işlem elbette ki anlaştığınız makyöz ile birlikte bir makyaj alışverişine çıkmak olmalıdır. Bu işlem düğünden bir hafta kadar önce mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede bronzluğunuz fondöten seçimine engel olmaz ve düğün günü ten renginize uymayan bir fondöten sürmek zorunda kalmayacaksınız. Fondöten seçmek oldukça zordur. Özellikle de mağaza spot ışıkları varken. Spotlar genellikle sizi yanıltır. Bu yüzden birkaç tester ürün ile birlikte gün ışığında denemeler yapın. Deneme yapmak için de çene kemiği en ideal yerdir. Bu sayede ne çok açık renk ne de çok koyu renk almadan tam ideal renk tonunuzu tutturabilirsiniz. Gelin makyajı için seçeceğiniz fondöten fotoğraf çekimlerinde sizi çok daha güzel gösterecek, akmayacak ve kapatıcılığı çok yüksek olan bir yapıya sahip olmalıdır. Bundan sonraki adım ise yine ten renginize uygun olan bir pudra almak olmalıdır.

 

Gelin makyajının adımları

 

Makyajın yapılmaya başlandığı andan itibaren cilt çok yıpratılmadan ve yorulmadan hareket edilmeli ve ilk uygulanacak kozmetik ürünü bir makyaj bazıdır. Bu baz fondötenin gün içinde akmasını önleyecek, gözenekleri sıkılaştırıp küçültecek ve teninizi pürüzlerini yok edecektir. Baz uygulamasının ardından cilt kusurlarını kapatmak için bir kapatıcı ile varsa ben, sivilce, leke ve çiller örtülmelidir. Şayet düğün günü için vaktiniz varsa sivilce geçirme yöntemleri ile bu sorunlardan tamamen kurtulmanız da mümkün. Bu işlemden sonra fondöten uygulamasına geçilebilir. Bazı makyözler fondötenden sonra da kapatıcı uygulayabilirler. Herhangi bir sorun olmayacaktır. Fondöten yalnızca yüze değil boyna, kulak altlarına, dekolteye ve omuzlara da uygulanabilir. Bu sayede bütünlük kazanıp aşırı makyajlı bir görünüme sahip olmanızın da önüne geçilir. Uygun bir tondaki allık ile hafifçe yanaklara renk katılmalı ve bu renklendirmenin de doğal durması için oldukça az ama belirgin olmasına dikkat edilmelidir.

 

Gelin makyajı yapım aşamaları

 

Ten makyajı tamamen bitirmek ve diğer adımlara geçmeden önce yapılacak işlem cildi hafifçe pudralamaktır. Bu sayede ciltte herhangi bir parlama olmaz ve terli bir görünümün de oluşmasının önüne geçilmiş olur. Pudra aynı zamanda makyajınızı sabitlemeye de yardımcı olarak kalıcılığını arttırır.

Göz makyajı mutlaka düğün konseptine uygun yapılmalıdır. Yoğun göz makyajı genellikle klasik düğünlerde tercih edilirken soft tonlarda makyajlar ise kır ve sahil düğünleri için uygun bulunmaktadır. Eğer siz de mekanınıza göre ve düğün mekanına göre makyaj yaptırmak istiyorsanız bu şekilde karar verebilirsiniz. Göz makyajına başlamadan önce tıpkı ten makyajında olduğu gibi baz kullanmak makyajı daha kalıcı ve dayanıklı yapacaktır. Tüm göz kapağına birer mercimek tanesi kadar uygulamanız ve yaymanız yeterli olacaktır. Ardından en açık renk far ile göz kapağından bir defa geçip baz far yapılır ve üzerine istenilen tonlarda far uygulanarak eyeliner uygulamasına geçilir. Burada oldukça önemli olan ve bakışlara anlam katan etken ise kirpiklerdir.  Takma kirpiklerdense ipek kirpik yaptırmanızı tavsiye ederiz. Fakat bu makyaj esnasında olacak bir şey olmadığı için mutlaka bir hafta öncesinde yapılmalıdır. Bu sayede kirpikler yerleşir ve düğünden sonra balayınızda da size her gün rimel sürülmüş gibi bir yoğunluk kazandırır. İpek kirpikleriniz varsa üzerine iki kat suya dayanıklı bir rimel uygulamanız yeterli olacaktır.

 

göz makyajı nasıl yapılmalıdır

 

Yüzde en çok dikkat çeken ve ifadeyi belirginleştiren kısım kaşlardır. Bu anlamda kaşlarınızı doldurmanız gelin makyajınızın daha belirgin olmasını sağlar ayrıca kusursuz kaşlara kim hayır diyebilir ki? Kaş doldurma işleminde dikkat edilmesi gereken şey yapay görünmesinin önüne geçmektir. Çünkü pastel boya ile boyanmış gibi duran kaşlar hem çok itici hem de çok yapay durur. Bu da özellikle gelin makyajında olmaması gereken bir detaydır. Bu yüzden oldukça ince uçlu bir kaş kalemi ile kaşların çıkış yönünden başlanarak kıl çizer gibi ama belli belirsiz bir şekilde çok bastırmadan başlar doldurulmalıdır. Dolgun kısımlara değil de daha çok seyrek kısımları doldurursanız bu daha doğal bir görünüm sağlayacağı için makyajınızı çekici kılacaktır.

 

Kaş doldurma

 

 

Aydınlatıcı Nerelere Uygulanmalıdır?

Aydınlatıcılar son dönemlerin en popüler kozmetik malzemelerinden birisi. Hakkını vermek gerekirse bilinçli kullanıldığında gerçekten de çok etki eden ve oldukça başarılı bir makyaj ortaya çıkaran aydınlatıcılar ipin ucunu kaçırdığınızda sizi adeta disko topuna döndürebilecek kadar da dikkat isteyen bir şey. Gelin makyajında elbette ki olmazsa olmazdır. Bu yüzdendir ki özellikle hangi bölgelere uygulanmalı ve asla uygulanmaması gereken bölgeler nelerdir biraz değinmek istiyoruz. Öncelikli olarak gözleri hem daha iri hem de bakışları daha masum kılmak adına göz pınarlarına birer nokta gibi uygulamak ve bu ayarı kaçırmamak çok faydalıdır. Gözleri aydınlık ve sevimli gösteren bir detay olduğunu hiç kimse inkar edemez. Bunun dışında kaş altları da ölçülü bir şekilde aydınlatıldığında kaşlar birkaç milim daha kalkık ve şekilli görünmektedir.

 

Gelin makyajında aydınlatıcı kullanılır mı

 

Aydınlatıcılar genellikle yanak bölgesinde tercih edilirler. Gelin makyajlarında da allık uygulamasından sonra tam olarak elmacık kemiği üstüne uygulanması gereken fakat ayarının çok iyi yapılması gereken önemli bir detaydır. Çünkü aydınlatıcılar yüzün üst kısımlarına kontür ise alt kısımlarına yapılmaktadır. Yani daha açık bir şekilde tarif etmek gerekirse ışık yansımalarını daha iyi yakalayan bölgelere aydınlatıcı gölgelenen kısımlara ise kontür uygulandığında yüz hatları daha belirgin olacaktır.

 

aydınlatıcı uygılamaları

 

Kullanıldıkları bir diğer yer ise daha dolgun dudaklar için üst dudağın şeklini alan kısımdır. Bu kısma çok hafifçe uygulanan aydınlatıcılar daha dolgun ve kışkırtıcı dudaklara sahip olmanızı sağlar. Burun ucuna da uygulayabileceğiniz aydınlatıcı sayesinde burnunuzun şeklini dilediğiniz gibi değiştirmeniz de mümkündür. Hem likit hem de toz halde bulabileceğiniz aydınlatıcıların her iki türlüsü de mutlaka kontrollü bir biçimde uygulanmalıdır. Eğer ilk defa deniyorsanız olabildiğince az uygulayın ihtiyaç halinde üzerinden birkaç kere daha geçmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Tüm bunların dışında aydınlatıcılar kesinlikle boyun, alın, yanak ve burun kenarlarına uygulanmamalıdır! Bu kısımları hem daha büyük hem de dikkat çekici hale getirir ve yüz simetrinizin bozuk görünmesine sebep olur.

 

Gelin makyajının yapılış sırası

 

 

Dudak Kalemi ve Ruj Seçimi

Dudakların belirgin olması durumu her gelin makyajı için geçerli değildir. Kimi zaman gelin makyajlarında gözler çok belirgin olur bu durumda dudaklar daha doğal hatta silik gibi tercih edilmelidir. Aksi halde hem dudaklar hem de gözler belirgin olduğunda makyaj doğal durmaktan uzaklaşır ve çok yapay görünür. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalamamak için mutlaka makyajdan önce özlerin mi yoksa dudakların mı belirgin olması gerektiğine karar verilmelidir.

 

gelin makyajında ruj seçimi

 

Dudak kalemi ve ruj tonunun uygun olması şık ve çekici durması için elbette ki şarttır. Bu anlamda birbirini bütünleyecek olan ruj ve dudak kaleminden ilk olarak dudak çevresine bir hat yani çerçeve çizilir. Hafifçe taşırarak yapılacak olan bu çerçeve işlemi dudağın daha dolgun görünmesini sağlayacaktır. Rujunuzun daha kalıcı ve dayanıklı olması için dilerseniz dudak kalemini tüm dudağa da uygulayabilirsiniz. Sonrasında ise rujunuzu uygulayarak gelin makyajını tamamlayabilirsiniz. 

Makyajın kalıcılığını arttırmak veya kullanılan toz ürünlerin uçmasını engellemek adına tüm makyaj uygulanıp makyaj bittikten sonra makyaj sabitleyici bir sprey uygulamanızda fayda bulunmakta. Bu sayede makyajınız en az 4 saat daha kalıcı olacaktır. Kokusuz ve renksiz olan bu spreyler genellikle su formdadır. 

 

gelin makyajları modelleri

 

Gelin makyajı için ihtiyacınız olacak tüm malzemeler ve adımlardan kısaca bahsettik. Kullanılan tüm ürünlerin kalitesine göre fiyatları da değişmektedir. Bu anlamda tüm malzemeleri kendiniz aldığınızda en az 300 TL gibi bir maliyeti olacaktır. Bunun dışında eğer tüm malzemelere sahip bir makyöz ile çalışırsanız da gelin makyajının fiyatını en az 500 TL olarak düşünebilirsiniz. Bütçesi uygun olmayan okurlarımız anlattığımız adımları takip ederek gelin makyajlarını kendileri de yapabilirler. Konuyla alakalı aşağıdaki videodan da iyi bir gelin makyajı nasıl yapılır, bilgi edinebilirsiniz.

 


Gelin makyajı hem en özel gününüzde sizin öz güveninizi arttıracak hem de bir ömür mutlulukla hatırlayacağınız için oldukça önemlidir. Mutlaka düğünden önce prova yapılmalı ve her detaydan emin olmalısınız. Bu sayede gereksiz gerginlikler de ortadan kalkacak ve her şey daha önceden ayarlandığı için siz de oldukça rahat olacaksınız.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır
Kalıcı Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır? | Yaptıranların Yorumları

Kalıcı makyaj sabah uyanıldığında özellikle göz makyajı yapmaya üşenen veya bu makyajı yapmakta zorluk çeken...

Kapat