Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Posted by in Makaleler, Saç Bakımı

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleriSaçlar görünüşünüzü, duruşunuzu ve pek çok kişi için karşıdaki kişi hakkında az da olsa fikir edinebileceği ve kimi zaman da ön yargılara sebep olan en kıymetli unsurlardan bir tanesi. Farklı pek çok sebepten dolayı saçlar dökülebilir. Bizde bu makalemizde saç dökülmesinin nedenleri ve bunun için üretilebilecek pek çok çözümü kaleme almaya karar verdik. Saç dökülmesinin nedenleri yazımızın ilk kısmında genetik faktörlerden bahsedeceğiz. Daha sonrasında yaş, alışkanlıklar ve stres faktöründen bahsedeceğiz. Siz de saçlarını seven herkes gibi çözüm arayanlardansanız saç dökülmesinin nedenleri ve sonuçlarından derlediğimiz bu yazımızı çok seveceksiniz. Saç dökülmesi karşısında alınabilecek önlemler, doğal tedavi yöntemleri ve alışkanlık haline getirdiğiniz davranışları gözden geçirecek ve mutlaka siz de kendi sorununuza çözüm bulabileceksiniz. Saçlarınızın dökülmesinin önüne geçtikten sonra kullanabileceğiniz birkaç doğal saç kürünü de sizlerle paylaşacağız. bu sayede saçlarınızın dökülmesi dururken aynı zamanda giden saçlarınızın yerine yenileri de gelecek. Bu saç kürü sayesinde saçlarınız eskisinden daha sağlıklı ve gür olacak.


 

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Genetik Faktörler

Kalıtımsal olarak genlerimize aktarılan ve atalarımızla olan pek çok benzer özelliğin de sebebi olan bu durum sayesinde pek çok kişi saç dökülmesi ile karşı karşıyadır. Kimi kişiler için bu durum saçların erken yaşta aklaşmaya başlaması ile de kendini göstermektedir. Kendi saç dökülme türünüzü karşılaştırmak isterseniz genetik saç dökülme ergenlik bitiminde genellikle kendini alın çizgisinin zamanla geriye çekilmesi ile gösterir. Bu durumda zamanla saçlar tepe bölgesinde veya şakakların üzerinden başlayarak azalmaya başlar. Tedavi edilmezse veya doğal kürler gibi pek çok alternatif yol izlenmez ise zamanla kelliğe doğru yol alabilmektedir. Genetik faktörler saç dökülmesi konusunda en zorlanılan durumlardandır. Dökülen saçların yeniden yerine gelmesi oldukça zordur. Fakat bu durumdan çok rahatsız olan kişiler için de saç ekimi yolu tercih edilebilir. Günümüzde pek çok kadın tepe bölgesindeki saç dökülmesi dolayısı ile doğal kürler işe yaramadığında saç ekimi yaptırmaktadır.

Kadınlarda Genetik Saç Dökülmesi

 

 

Yaş Faktörü

İlerleyen yaşlarda görülen bu sorunun önüne geçmek genetik etkene göre oldukça kolaydır. Bu durum her yaş alımında daha çok artmaktadır. Genellikle erkeklerde daha sık rastlanan bu sorunun çözümü çoğu zaman doğal yöntemler ile atlatılabilir. Yaş almaktan kaynaklı saç dökülmeleri kendini yanlarda veya ense üstü kısımlarda göstermektedir. Aşağıda paylaştığımız hemen her tedavi türü ile önüne geçilebilir ve yeniden saç çıkması desteklenebilir.

Kadınlarda saç dökülmesi

 

 

Yetersiz Beslenme

Özellikle D vitamini eksikliği saç dökülmelerinin ana kaynağı olarak gösterilir. Pek çok kişi kan değerlerini ölçtürdüğünde bu durumla karşı karşıya kaldığı için şanslı olarak da anılırlar. Çünkü vitamin ilaçları ile saç dökülmesinin önüne geçmek mümkündür. Siz de aniden başlayan bir saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız mutlaka kan değerlerinizi ölçtürün. Bu sayede sebebinin vitamin eksiliği olup olmadığı anlaşılır ve problemin çözümü bu şekilde belirlenmiş olur.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

 

 

Doğum Kontrol Hapları

Pek çok kadın için en kolay korunma yöntemi olan doğum kontrol hapları aslında sanılanın aksine hiçte masum değildir. Çünkü yumurtlamayı engelleyen bu ilaçlar aynı zamanda saç tellerini de incelterek koparak dökülmesine sebep olur. Aynı şekilde saç kökleri de güçsüzleştiği için en ufak bir zorlama karşısında saçlar kökten dökülmeye başlar. Yapı taşı bir defa bozulduktan sonra da saçları eski haline döndürmek oldukça zorlu olacaktır.

İlaçlar saç dökülmesi yapar mı

 

 

Saç Bakım Ürünlerindeki Zararlı Kimyasallar

İçerisinde sls bulunan saç kremleri, şampuanlar ve saç şekillendiriciler yüzünden saçlarınızın gün be gün azaldığını ve bir türlü çözüm bulamadığınzıı biliyoruz. Aslında tek çözüm bu tarz ürünlerin kullanımını bir an evvel kesmektir. Her ne kadar çok kaliteli bir ürün kullanıyor olsanız bile içeriğine bakmanız ve bu konuda çok seçici olmanız saç sağlığınız için çok ama çok önemli. Çünkü bu madde bağışıklık sisteminin yapı taşlarını bozmaktadır. Eğer sizin de kullandığınız ürünlerin içerisinde sls varsa lütfen bu ürünü kullanmayı en kısa zamanda bırakın ki saçlarınız eskisi gibi sağlıklı ve gür olsun.

sls saç döker mi

 

 

Şok Diyetler

Yetersiz ve dengesiz beslenmek ve bunun yanında da aniden kilo vermenizi sağlayacak olan şok diyetlere başvurduysanız saçlarınız bu yüzden dökülmeye başlamış olabilir. Çünkü saçlarınız da yedikleriniz ve içtiklerinizden beslenen köklere sahiptir. İhtiyacı olan besin değerlerini temin edemeyeceği için aniden cansızlaşmaya ve dökülmeye başladıysa saçlarınız bir an evvel eski yeme alışkanlığınıza dönmenizde fayda bulunmaktadır.

Şok diyetler saç döker mi

 

 

Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözümler

Saç dökülmesini engellemek ve yeni saç oluşumunu sağlamak için yapabileceğiniz harika doğal ve etkili saç bakım maskesi ve saç bakım kürü mevcut. Siz de eğer saçlarınız hızla dökülmeye başladıysa bu saç bakım yöntemlerini evlerinizde deneyebilirsiniz. Her tarifin altında bu saç bakım yöntemini kullanan kişilerin yorumlarına da yer vereceğiz.

 

Karışık Saç Bakım Yağı Kürü

Gerekli Malzemeler:

 • 5 ml sarımsak yağı
 • 5 ml tatlı badem yağı
 • 5 ml argan yağı
 • 5 ml susam yağı
 • 5 ml hint yağı
 • 5 ml yılan yağı
 • 5 ml hindistan cevizi yağı

Evde saç bakımı nasıl yapılır

 

Saç Kürünün Hazırlanışı:

Yağları bir şırınga yardımı ile belirtilen ölçülerde dökmeli veya sprey kapaklı bir şişeye alın ve avucunuzun içinde sağa sola doğru seri şekilde döndererek karışmasını sağlayın. Yukarı aşağı yaptığınızda körüreceği için bu şekilde karıştırmak daha doğru olacaktır. Bu şekilde hazırladıktan sonra dilediğiniz sıklıkla saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. bu sayede saçlarınızın dökülmesi kısa zamanda dururken yeni saçlarınızın çıktığına da şahit olacaksınız.

 

Bu Kürü Uygulayan Kişilerin Yorumları

Hasan (32): Bu kürü denemeden önce saçlarım dökülüyordu özellikle de tepe bölgemde belirgin bir şekilde açılmalar başlamıştı ve bu durum benim hem sosyal hayatımı hem de kendime olan güvenimi olumsuz yönde etkilemeye başlamıştı. Bu saç kürünü her yıkama öncesi mutlaka saçlarıma uyguluyorum ve en az 30 dk kadar bekliyorum ardından saçlarımı yıkıyorum ve bir ay gibi kısa bir süre içerisinde harika sonuçlar aldım. Çim adam gibi şimdi dökülen yerlerde yeni saçlar çıkmaya başladı.

Derya (28): Bir devlet dairesinde görev yapıyorum ve saçlarım benim için çok değerli. Çağımızın hastalıklarından olan saç dökülmesi sorununu ben de çok sık yaşar durumdayım. Bazen mevsimsel bazen de sağlıksız yemek alışkanlığı yüzünden özellikle alın çizgimin geriye kaydığını birkaç yıldır gözlemliyorum ve bu durumdan dolayı çok mutsuzdum. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine çokta umutlanmadan denediğim bu kür sayesinde yeniden bebek saçlarım çıkmaya başladı ve gayet de sağlıklılar. Kesinlikle ömrümün sonuna kadar deneyeceğim. Dökülme olmayan bölgelere uyguladığımda da o bölgenin daha gür olduğuna şahit olmak çok keyifli.

 

 

Sarımsaklı Saç Bakım Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 3 diş sarımsak
 • Yarım avokado
 • 1 Yemek kaşığı yoğurt
 • 1 Tatlı kaşığı zeytin yağı

Doğal malzemeler ile saç dökülmesini engellemek

 

Maskenin Hazırlanışı:

3 diş sarımsak kabukları soyulduktan sonra ezilerek püre haline getirilir. Avokado eklenerek karıştırılır ve üzerine belirtilen ölçülerde yoğurt ve zeytin yağı da ilave edildikten sonra iyice karıştırılır. Bu saç bakım maskesi oldukça etkilidir ve hem saç köklerine hem de saç boylarına adeta saç boyar gibi uygulanır ve elden geldiğince uzun süre beklenir. Bu sayede daha etkili olan maskeyi önce tamamen saçtan akıttıktan sonra saçlarınızı kendi rutininizde yıkayabilirsiniz.

 

Sarımsaklı Saç Maskesi Uygulayan Kişilerin Yorumları

Sedef (34): Kesinlikle etkisine en çok inandığım ve güvendiğim saç maskesidir. Bu maske sayesinde hem kozmetik saç bakım ürünlerine harcadığım para azaldı hem de saçlarım hem gür hem de yumuşacık oldular. Bu maskeyi saçları dökülen ve saçlarını hızlı uzatmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

Candan (26): Tüm saçlarıma olmasa da şakaklarımdaki açıklığı kapatması açısından daha az ölçülerde bu maskeyi ben de uyguluyorum ve çok memnunum. Şakaklarım 6-7 ay gibi bir sürede fark edilir bir biçimde kapandı ve şuan simam daha güzel görünüyor. Bu maskeyi herkese tavsiye ediyorum.

 

Saç dökülmenizin önüne geçemeyecek kadar artması sonucunda saç dökülmesinin nedenleri daha iyi araştırılmalıdır. Bu durumda bir uzman ile görüşülmeli ve varsa saç derisindeki hastalığa tanı konulmalıdır. Kimi zaman saç dökülmesinin nedenleri çok farklı olabilir.

Son dönemlerde saç köklerinde bulunan iltihaplanma sonucu saç dökülmesinde büyük bir artış görülmekte. Kolayca antibiyotikler ile tedavi edilebilen bu sorun sayesinde sağlıklı saçlara yeniden kavuşmamanız için herhangi bir engel de kalmaz. Saç dökülmesinin nedenleri iyice belirlendikten sonra çözüm bulmak daha kolay olacağı için bu tarz bir sorun olduğunu düşündüğünüzde bir dermatolog tarafından muayene olmanızda fayda bulunmaktadır.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Saçların Erken Beyazlamasını Önleyen 7 Etkili Yöntem

Eskiden saç beyazlaması gün yaşlanma belirtisi olarak kabul edilirdi. Şimdilerde ise insanlar yaşlanmadan genç yaşlarda...

Kapat