Kalıcı Bir Koku İçin Parfüm Nasıl Kullanılmalı?

Posted by in Makaleler, Makyaj

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Parfüm Nasıl KullanılırParfümün kalıcılığını arttırmak aslında sanılanın aksine tamamen sizin elinizdedir. Çünkü pek çok kişi kaliteli ve pahalı parfümlerin teninizde çok daha kalıcı olacağını sanıyor fakat daha uzun süre kalıcılığa sahip parfümler için cüzdanınızı boşaltmanıza gerek yok. Bilinmesi gereken ilk ve en önemli şeylerden bir tanesi sizin teninize uygun olan parfüm aromalarını bilmek ve bu şartları taşıyan parfümlerden denemektir. Burada bahsettiğimiz şey aslında ten rengine göre parfüm notalarının doğru olarak seçilmesi veya sizin ten renginize uygun parfüm notalarını içeren bir kokuyu bulmanızdır. Bu sayede parfümünüz herhangi bir şey kullanmadan çoğu zaman 2 gün ve üzerinde bir kalıcılığa sahip olabilir. Sizler için ten renginize uygun olan koku notalarından ve parfüm nasıl kullanılmalıdır konularından da bahsetmek istiyoruz.


 

Sarışınlar Hangi Parfümleri Seçmeli?

Açık tenli veya sarışınsanız genellikle vanilya ve zambak ağırlıklı kokular hem hoşunuza gidecek hem de sizin doğanızı yansıtacak bir koku olabilir. Bunun yanı sıra tatlı vanilya ile hanımeli, müge ve de zambak altnotalı parfümlerde yine sizi en çok yansıtacak olan parfümlerden olacaktır.

 

Kumrallar Hangi Parfümleri Seçmeli?

Kumral kişiler için dünyanın sayılı parfümörleri özellikle çiçek al noktalı ve üst noktasında da hafif baharat notalarının bulunduğu parfümleri göndermekte. Bu sayede bu iki harika nota kumral tende bir araya gelip hem oldukça zengin bir hissiyat uyandırmakta hem de oldukça kalıcı ve dayanıklı olmaktadır.

 

Esmer Kişiler Hangi Parfümleri Seçmeli?

Tatlı kokulu parfümler genellikle esmerlerin tenlerinde hem daha kalıcı hem de daha güzel koktuğu bilinmektedir. Bu anlamda şekerli kokuları esmer tenlere sahip kişilerin tercih etmeleri kendileri açısından oldukça yararlı olacak ayrıca şekerli ve çiçeksi kokular da yine esmer kişilere çok daha fazla yakışacaktır.

 

Parfüm Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Parfüm satın alırken genellikle 5 kokudan sonrasının fark edilmesinin zorlaştığına dair bir söylem olmasa da bu durum tam olarak böyle değildir. Her koku koklandıktan sonra geçen 2 dakika arasında yeniden farklı bir koku almak mümkündür fakat koku direkt olarak havaya sıkıldıktan sonra geçerli bir kural değildir. Parfüm test etmeye yarayan küçük kağıtlar mutlaka görmüşsünüzdür. Bu kağıtlar hem kokunun bütün notalarını almanızı sağlayacak hem de direkt olarak bu kağıda uygulandığı için kokunun çok fazla yayılmasını engelleyeceğinden bir diğer koku için 2 dakikalık verilen bu ara sizi diğer kokuya hazır hale getirecektir. Şayet parfümcünüzde koku kağıtlarından yoksa mutlaka Türk kahvesi vardır. Bu şekilde de farklı kokuları denerken Türk kahvesinden koklayarak koku duyunuzu daha canlı tutabilirsiniz.

 

 

Parfüm Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Parfüm kullanımı hakkında dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi de özellikle gençlerin yaptığı bir hatadır. Tepeden tırnağa ve bolca uygulanan parfüm sanılanın aksine hoş kokmaktan çok uzak hatta aksine oldukça itici kokmanıza sebep olabilir. Saçlara uygulanan parfüm hem saçlarınızın çok daha çabuk kirlenmesine hem de saç dökülmelerine sebep olabilir. Saçlar her ne kadar parfüm kokularını oldukça iyi hapsetse de bütün parfümler saç ve saç derisine oldukça fazla zarar vermektedir. Bu yüzden saçlara parfüm sıkmak ileriki yaşlarda yoğun saç dökülmelerine sebep olacağı için uzak durulması gereken kötü alışkanlıklardan bir tanesidir.

 

 

Parfüm Nasıl Kullanılmalıdır?

Pek çoğumuz aslında en önemli noktalardan bir tanesi olan bu konuyu pek de önemsemeyiz. Kimimiz yalnızca boynumuza kimimiz ise tepeden tırnağa tüm kıyafetlerimize parfüm sıkmadan evden çıkmayız. Kimi zaman doğru kimi zaman yanlış olan bu uygulamada en çok dikkat edilmesi gereken şey parfüm miktarının doğru ayarlanmasıdır. İsterseniz dünyanın en kaliteli parfümünü isterseniz de evde kendi hazırlayacağınız parfümü üç spreyden fazla kullanmanız hem gereksiz hem de rahatsız edici olabilir. Madem bir parfüm kullanırken yalnızca üç sprey kullanma hakkımız var o zaman bu üç spreyi oldukça iyi ve dengeli kullanmalıyız. İlk yapılacak işlem parfümün çıplak tene sıkılmasıdır. Bu aşamada özellikle duştan sonra uygulanan parfüm omuzlar boyun ve göğüs kısmını hedef almalı ve yalnızca bir sprey uygulanmalıdır. Bu işlemi yaparken gözünüz ve dudaklarınızı korumanız da gerekmektedir.

Çoğu insan için bu bir spreyi bile tüm gün yeterli olacaktır. Diğer iki sprey hak ise kıyafetler giyindikten sonra bir tanesi kıyafetimizin arkasına gelecek şekilde diğer bir tanesi ise kol bileklerine denk gelecek şekilde uygulanmalıdır. Bu sayede tüm gün parfümünüzü tazelemeniz gerekmeden hem buram buram parfüm kokacaksınız hem de hiç kimseyi rahatsız etmeden imza kokunuzla dolaşabileceksiniz.

 

Parfüm Sıkarken İdeal Uzaklık

Parfüm sıkarken dikkat edilmesi gereken ideal bir uzaklık bulunmaktadır. Boyun, omuz ve göğüs kısmına denk gelecek şekilde parfüm sıkmak için bir kol uzaklığa mesafe uygun olacaktır. Bir diğer parfüm kullanım şekli ise havaya sıkılan iki sprey parfümün altına geçmektir.

Oldukça hafif kokulardan hoşlanan kişiler genellikle gün içerisinde parfüm kokularının uçup gittiklerinden ve hiç kalıcı olmadıklarından yakınırlar. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey ise parfüm uygulayacağınız bölgelere 5 dakika kadar önce yoğun dokulu kremler uygulayarak parfümü tutmasını sağlamak olacaktır. Pek çok parfüm kofre halinde satıldığı için bu setlerden çıkan duş jeli ile duş aldıktan sonra parfüm uygulanacak yerlere uygulanan yine parfümün devam niteliğinde olan kendi kreminden kullanmak parfüm kalıcılığını yarı oranda arttırmaktadır.

Parfümü daha hızlı uçup giden kişiler için ise dikkat etmeleri gereken bir diğer ayrıntı ise daha kalıcı bir parfüm için temiz ve bakımlı bir cildin şart oluşudur. Örneğin; duş aldıktan sonra uyguladığınız bir parfüm ile aynı parfümü ertesi gün kullandığınızdaki kalıcılık oranının değişmesi temiz bir ciltte parfüm kalıcılığını daha fazla olmasının kanıtıdır.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Saçların Erken Beyazlamasını Önleyen 7 Etkili Yöntem

Eskiden saç beyazlaması gün yaşlanma belirtisi olarak kabul edilirdi. Şimdilerde ise insanlar yaşlanmadan genç yaşlarda...

Kapat