Kimyasal Peeling Nedir? | Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Posted by in Cilt Bakımı, Cilt Sorunları, Makaleler

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Kimyasal Peeling Faydaları ve Zararları NelerdirYüzümüzdeki pek çok sorunla mücadele etmek için hem doğal hem de kimyasal pek çok yol deneriz. Çoğunlukla doğal yöntemler hem çok etkili hem de çok ekonomik olduğu için tercih edilir ve oldukça da etkilidir. Sitemizde bulunan pek çok doğal güzellik formülü, maskeleri ve öneriler bulunmaktadır. Bugün tüm bu yöntemleri deneyen fakat bir türlü olumlu sonuç alamayan kişiler için kimyasal peeling hakkında bilgi vermek ve kimyasal peeling nedir neden tercih edilir zararları var mıdır gibi aklınıza takılan pek çok soruya da yanıt vermeye çalışacağız. Siz de kimyasal peeling yaptırmayı düşünüyor fakat bu konuda çekinceleriniz varsa bu yazımızda aklınıza takılan pek çok şeyin cevabını bulacak ve kimyasal peeling fiyatlar hakkında da bilgi edineceksiniz. İlk olarak kimyasal diye adlandırılan bu peeling nedir ve neden yapılır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Makalemizin sonunda ise bu peelingi yaptıran kişilerin deneyimlerine yer verecegiz.


 

Kimyasal Peeling Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, bir diğer adı ile cilt soyma işlemi birkaç kimyasalın birlikte kullanması ile deriye uygulanan ve sağlıksız görünen, cansız ve mat derinin soyulması ile altından gelecek olan taze, ferah ve canlı cildin oluşmasını sağlayan bir işlemdir. Daha açık ve net bir şekilde tarif etmek gerekirse cildin üst tabakasının tamamen soyulması ve ardından cildin doğal iyileşme süresi içerisinde en sağlıklı cildi vücudun kendisinin yapmasını sağlamaktır. Kimyasallar ile yapılan bu peeling uygulamaları üç farklı kategoride yer alır birincisi yüzeysel ikincisi orta derinlikte üçüncüsü ise derin kimyasal peelingdir.

Kimyasal peeling nasıl yapılır

 

  

Kimyasal Peeling Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal peeling işlemi yapılmadan önce geldin iyice araştırılması ve tanınması gerekmektedir. Diğer üzerinde bulunan bazı sebeplerden dolayı kimyasal peeling yarardan çok zarar sağlayabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için aşağıdaki özellikler mutlaka incelenmeli ve işlemler buna göre yapılmalıdır.

 • Ciltte açık yara var mıdır?
 • Son 12 ay içerisinde kimyasal peeling işlemi yapılmış mıdır?
 • Son 12 ay içerisinde yüzde uygulanmış bir cerrahi işlem var mıdır?
 • Kişinin salisilik asit peeling için veya aspirine alerjisi var mıdır?
 • Sigara kullanımı var mıdır?
 • Kişinin cilt hassasiyeti ne durumdadır?
 • Kişinin ağrı eşiği ve yara iyileşme süresi nedir?

 

 

Boyutuna Göre Kimyasal Peeling

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Çoğunlukla meyvelerden elde edilen glikolik asit ve sütte bulunan laktik asit ile uygulanan kimyasal peeling uygulamaları arasındaki en hafif işlemdir. Bu asitler sayesinde cildin en üst tabakası çok hafif bir şekilde soyulur ve kendisini yenileme sürecine geçilir. Bu işlem yüzeysel olduğu için çoğunlukla bir güzellik merkezine gidilmesi şart değildir. Kozmetik sektörünün gelişmesi ile birlikte pek çok dermo kozmetik firmanın üretmiş olduğu içerisinde alfa hidroksi asitler bulunan peelinglerle piyasaya sürülmüştür. Bu ürünler genellikle haftada bir defa kullanıma uygun olup gözünüzle göremeyeceğiniz kadar ince bir tabaka halinde cildinizi soyup cildin yenilenmesini sağlar.

kimyasal peeling türleri

 

 

Orta Seviyede Kimyasal Peeling

Çoğunlukla yüzdeki pigment değişiklikleri ve hafif ile orta derecedeki yüz kırışıklıkları tedavisinde tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda uzun süre güneşe maruz kalmış, güneşten korunmamış, güneş yanıklarının bulunduğu özellikle yüz, kol, omuzlar ve boyun bölgesinde ortaya çıkan cilt lekelerinin tedavisinde tercih edilir. Orta seviyedeki bu peeling işlemi sonrasında yüzde kırmızı bir renk kalabilir. Bu durum geçicidir. Daha sonra cilt açık kahverengiye doğru döner ve bir kaç güne kadar derin dökülmeye başlar. İyileşme süresi yaklaşık olarak yedi gün olarak tahmin edilir. İyileşme sürecinde cildi temiz tutmak her gün mutlaka birkaç sefer yıkamak ve sonrasında cildi uygun bir nemlendirici ile beslemek bu sürenin kısalmasında etkilidir.

 

Yoğun / Derin Kimyasal Peeling

Yoğun kimyasal peeling işlemi cildi büyük oranda soymak için tercih edilir. Bu işlem sivilce ve akne lekeleri, cilt lekeleri, çiller ve derin kırışıklıkların tedavisi için son çare olarak düşünebilen en etkili yöntemdir. Bu işlem diğer kimyasal peeling işlemlerinden daha farklı ve hem ağrılı hem de acılı olacağı için mutlaka lokal anestezi tercih edilmeli ve bu şekilde işleme başlanılmalıdır. Yoğun kimyasal peeling işleminden sonraki süreç oldukça sancılı geçebilir. Her madde farklı tepkilere neden olabileceği gibi yüzde şişlikler görülebilir. Diğer kimyasal peelinglere göre yaklaşık olarak 1-2 iyileşme süreci bulunan yoğun bu peeling işleminde kızarıklığın tamamen yok olması 4-5 ay sürebilir. Bu işlem mutlaka klinik bir ortamda uzman eller tarafından yaptırılmalıdır. Alelade bir güzellik salonunda yaptırılacak yoğun bu peeling ciltte büyük sorunlara yol açabilir ve geri dönüşü mümkün olmayabilir.

 

Kimyasal Peeling Yaptıranlara Ait Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları

Aşağıda sizler için derlediğimiz kimyasal peeling olmadan önce ve olduktan sonra kişilerin değişimleri yer alıyor. İlk olarak sivilce problemleri için bu işleme başvuran bir kişinin yaşadığı gerçekten de harika bir değişim var. Yüzünde hem sivilce izleri hem de hali hazırda olan iltihaplı sivilcelerin nasıl geçtiğini görebilirsiniz.

peeling öncesi ve sonrası

 

 

Bu kadar etkili ve güzel sonuçlar alabileceğiniz bir soyma işlemi elbette herkesin isteyebileceği bir bakım yöntemidir. Bir de kırışıkların tedavisinde nasıl bir değişim olmuş buna değinmek istiyoruz. İleri yaşlarda daha da belirgin olan kırışıklıkların önüne kozmetik ürünler ile geçemediğiniz takdirde siz de bu yönteme başvurarak böyle değişimler yaşayabilirsiniz.

kimyasal peeling sonrası

 

 

Çiller üzerinde de oldukça etkili olan bu kimyasal soyma işlemleri sizi adeta yeni baştan yaratabilir. Uzman ellere güvenmek ve bu konuda belki de cimriliği bir kenara bırakarak kendi sağlığınız ve güzelliğiniz için atabileceğiniz en kararlı adımı atabilirsiniz.

Kimyasal peeling çillere uygulanır mı

 

 

Kimyasal Peelingin Faydaları ve Zararları

Kimyasal peeling işlemi yaptırmadan önce üzerinde mutlaka düşünmeniz gereken faydaları ve zararları iyice değerlendirmeli ve kesinlikle bundan başka bir çözümünüz yoksa ancak bu yola başvurmanızı tavsiye ederiz. Kimyasal cilt bakım ürünleri ile yapılan peeling düşünen kişiler için biz de faydalarını ve zararlarını araştırdık. Aşağıda sırasıyla önce faydalarını sonrasında ise zararlarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Kimyasal Peeling Faydaları

Pürüzsüz bir cilt için yapılan kimyasal peeling uygulaması sayesinde gözaltı, göz çevresi ve ağız çevresindeki çizgiler kısa süre içerisinde yok olur. Her ne kadar güneşten korunmuş olsanız bile uzun süreler güneş altında kalmak zararlıdır. Bu durum ciltte sarkmalar, şişlikler ve derin kırışıklıkların dışından yara ve güneş lekeleri olarak da karşımıza çıkar. Kimyasal peeling işlemi kısa süre içerisinde bu tarz cilt sorunlarından kurtulmanızı sağlar. Zaman içerisinde oluşan yaşlılık lekeleri ve doğum kontrol ilaçlarının etki ettiği pek çok cilt kusurlarını da bu sayede yok olur. Bazı kişiler ergenlik döneminde yoğun akne problemleri ile karşılaşır. Pek çok farklı ilaç kullanımı olsa da citte derin oyuklar bırakan akne lekelerinin tamamen yok olması yalnızca kimyasal olarak yapılan peeling ile mümkündür. Kimyasallar ile yapılan peeling aynı zamanda anti aging özelliği taşımaktadır.

kimyasal peeling etkili mi

 

 

Kimyasal Peeling Zararları

Kimyasal peeling yapılan işlem derinliğine göre farklılık gösterebilir. Hassas ciltlerde yapılan derin soymalı kimyasal peeling işlemi sonrasında geçmeyen lekeler meydana gelebilir. Yine hassasiyetli kişilerde en sık rastlanan bir diğer zarar ise soyulma işleminden sonra ciltte doku bozukluğunun yaşanmasıdır. Buğday tenli ve esmer tenli kişilerde daha belirgin ve daha koyu renkte lekelerin meydana gelebileceği de bilinen büyük zararlardan bir tanesidir. Bu tarz zararlar ile karşılaşmamak için kimyasal peeling işlemi yaz ve bahar aylarının dışında özellikle de kış ayında tercih edilmelidir. Bilindiği üzere kimyasal peeling işleminden sonra cilt UV ışınlarınından korunmalı ve mutlaka dışarıya çıkılırken ekstra kremler uygulanmalıdır. Bu süre yaklaşık olarak üç ay ile bir yıl arasında değişiklik gösterebilir. Çok sıkı korunan bir cilt bile bu peeling işleminin uzman kişiler tarafından yapılmaması halinde yarardan çok zarar sağladığı görülmektedir. Elbette ki bu olumsuz etkileri azaltmak biraz da kişinin elinde olan bir durumdur. Doktorunuzun önerdiği gibi cildinize bakmaz ve onu korumazsanız bu zararlı etkiler bir nevi kaçınılmaz olacaktır.

 

 

Kimyasal Peeling Yaptıran Kişilerin Yorumları
 • Mürüvvet Ç (47): Hem yaşlanma hem de güneş lekelerim yüzünden kozmetik ürünlere harcadığım paralardan ve sonuç alamamaktan kaynaklı kalıcı bir çözüm aradığımda bu yöntemi öğrendim ve biraz araştırma yaptıktan sonra evime de yakın bir klinikte bu işlemin yapıldığını öğrenip denedim. Benim lekelerim bir hayli koyu renkliydi ve biraz da kırışıklıklarım vardır bu yüzden bana derin oyma işlemi yapıldı. Ağrı eşiğim düşük olduğu için ben ciddi anlamda hem işlem sırasında hem de sonrasında ağrı çektim ama şimdilerde halimden memnunum. Şuan 7. ayı tamamladım ve kızarıklıklarım büyük ölçüde azaldı. Kırışıklıklarım neredeyse yok oldular. Peeling işlemini kaliteli bir yerde yaptırmanızı tavsiye ederim.  Bir de değinmek istediğim kısım işlem sonrasının da maliyetli oluşu. Kremler ve bakım ürünleri de en az işlem kadar maliyetli.

 

 • Kemal Y (38): İş yerinde çalışırken sürekli güneş altında ve genellikle de korunmasız çalıştığımız için yüzümde güneşten kaynaklanan ve ergenlik zamanlarımdan kalma izler mevcuttu. Olduğumdan daha yaşlı gösterdiği için bu lekelerden ve izlerden rahatsız oluyordum bu yüzden ben de bu peeling işlemini tercih ettim. Orta seviyede soyma işlemi uygulandı ama ben belki beklentimi çok yüksek tuttuğum için belki de bende etkili olmadığı için bu işlemden memnun kalmadım.

 

 • Derya B (24): Derin sivilce izlerimden kaynaklı yanaklarım oyuklar içinde kalmıştı ve ben de derin soyma işlemi ile yüzüme peeling işlemi uygulatanlardanım. Eskiye nazaran çok daha iyi durumda olsam da bebek gibi bir cilt şimdilik hayal benim için. Cildime çok iyi bakmama rağmen oyuklar çok az kapandı. Ama işlem tekrar edilebildiği için birkaç yıl sonra yeniden denemeyi düşünüyorum. 

 

 • Hilal Ş (32): Elmacık kemiğimin altındaki mimik kırışıklıklarımın çok derin olması sebebi ile sadece bu bölge için peeling yaptırdım ve ben neticesinden çok memnunum. Bir hayli pahalı bir işlem olsa da bence güzelliğimiz için değer. Şimdi rahatlıkla gülümseyebiliyorum ve bence dudak kenarındaki mimik kırışıklıkları insanı olduğundan en az on yaş daha yaşlı gösteriyor. Ben kesinlikle bu işlemi yaptırmayı düşünen kişilere tavsiye ederim. 

 

Kimyasal peeling işlemi genellikle olumlu sonuçlansa da çok düşük bir ihtimal ile hassas ciltli kişilerde olumsuz etkileri de gözlenebiliyor. Cildinize çok iyi bakıp bu durumun üstesinden gelmeniz de mümkün ama kalıcı bazı hasarların olma ihtimali de göz ardı edilemez. Bu yüzden kimyasal peeling uygulaması öncesinde ve sonrasında hangi adımları izlemeli ve yapmanız gereken işlemleri iyice araştırmalı ve öğrenmelisiniz. Bu sayede cildinizi olası hasarlardan korur ve iyileşme sürecini de hızlandırmış olursunuz. Kimyasal peeling işlemi sayesinde hem pürüzsüz hem de genç bir cilt istiyorsanız bu işlemi profesyonel kişiler ve mümkünse belgelerini inceleyebileceğiniz güvenilir bir klinikte yaptırmalısınız.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Kirpik Uzatmak İçin 6 Etkili Yöntem

Sağlıklı gür ve uzun kirpiklere sahip olmak tüm kadınların ortak isteklerinden birisidir. Özellikle de günlük...

Kapat