Makyaj Yapmanın Teknikleri ve Püf Noktaları

Posted by in Makaleler, Makyaj

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Günlük ve özel günlerde kullanmak üzere iki farklı makyaj çeşidi bulunsa da makyaj teknikleri yüzlerce olabiliyor. Hem günlük hem de özel günlerde yapılabilecek bir makyaj için en iyi makyaj teknikleri ve olmazsa olmaz makyaj malzemelerinden bahsetmek istiyoruz. Kullanılacak olan malzemelerin ilki bir makyaj malzemesi değil cildi makyaja hazırlayacak ve nemlenmesini sağlayıp pullanmayı ortadan kaldıracak olan nemlendiricidir. Çoğu zaman atlanılan ama üzerinden birkaç saat geçtikten sonra önemi fark edilen bu makyaj tekniğinin temel taşı yalnızca kuru cilt tipine sahip kişilerin değil tüm cilt tipine sahip kişilerin de dikkat etmesi ve unutmaması gereken bir detaydır. Önemli olan bir diğer detay ise fondöten seçimidir. Kusursuz bir makyaj için ilk uygulamalar bu yönde olmalıdır. Makyaja yeni başlayacak olanlar veya kaliteli ve kullanışlı makyaj malzemeleri satın almak isteyenler için harika bir alışveriş rehberi niteliğinde olan bu yazımızdan büyük keyif alacaksınız. Hangi malzemeler hangi durumlarda kullanılmalı hangileri artık demode ve hangileri çok popüler tüm detayları ile hem fiyat aralığı hem de kullanılış şekli ile makyaj tekniklerini de anlattığımız yazımızı çok beğeneceksiniz.


 

Makyaj Malzemeleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fondöten

Makyaj malzemelerinin en önemlilerinden birisi olan fondöten dikkatli bir şekilde ve amacına uygun olarak seçildiği takdirde hiçbir zaman kalıp gibi veya rahatsızlık uyandıracak bir şekilde durmaz. Öncelikle gece makyajlarında kullanılmak için alınacak olan fondötende asla güneş koruma faktörü bulunmamalıdır. Bunun ilk sebebi güneş koruma faktörü fotoğraf çekimlerinde olumsuz bir etki yaratır ve ciltte aşırı bir parlama sağlar özellikle flash kullanılarak çekilen fotoğraflarda en sık rastlanan makyaj hatası olarak da bilinir. Gündüz kullanımına uygun fondötenlerde ise yapılacak olan ilk eleme kalın ve yoğun bir kıvama sahip fondötenlerden uzak durulması gerektiğidir. Çünkü bu tarz fondötenler hem kalıp gibi durur hem de günlük kullanımda sizi çok fazla rahatsız ederken cildinizi de gereksiz yere yorup nefes almasının önüne geçer. Bilinmesi gereken ilk makyaj teknikleri arasında kesinlikle iyi bir fondöten seçimi bulunmaktadır.

Fondöten nasıl uygulanır

 

 

Pudra ve Bronzer

Pudra cildi hem matlaştırmak hem de yapılan makyajı sabitlemek amacı ile kullanılır. Makyajda yapılmaması gereken ve dikkatli kullanılması gereken pudra eğer yanlış kullanılırsa yüzde mat bir görüntü yaratmak istenirken pis bir görüntü yaratmanızı sağlar ve bu da istenilen amacın dışına çıkmanız anlamına gelmektedir. Pudra ile makyajını sabitlemek isteyen kişiler için işinize en çok yarayacak makyaj tekniklerinden birisi olan yöntem pudra fırçasına pudra aldıktan sonra fazla pudrayı hafifçe çırpmanız gerektiğidir. Bu sayede fazla pudralar fırçadan düşer ve cildinize yeterli olan ince bir katman olarak pudrayı uygulayabilirsiniz. Aynı şey bronzer için de geçerlidir. Zaten koyu renkli olan bu kozmetik ürünü eğer ölçülü kullanılmazsa pis bir görünüme sebep olacaktır.

allık ve pudra nasıl uygulanır

 

 

Far ve Kas Kalemi / Pudrası / Rimeli

Kaşlar kimi insanlarda oldukça dolgun ve gür iken kimi insanlarda ise hem zayıf hem de seyrek olabiliyor. Bu durumda kaşlar için bir kaş kalemi, kaş pudrası veya kaş rimeli oldukça kurtarıcı olabiliyor. Herkes elbette ki belirgin kaşların yüz ifademizi ne kadar etkilediğini biliyordur bu yüzden kaşlarından rahatsız olan herkesin kendisini nasıl mutlu hissedecekse o şekilde bir makyaj yapmasının taraftarıyız. Fakat son zamanlarda hemen herkes kaş tasarımcısı olmuş durumda. Bu yüzden uyarmakta fayda var siyah bir kaş kalemi, kaş rimeli veya kaş pudrası çok ama çok yapay duruyor. Bu yüzden siz kendi kaş renginize en yakın tondaki kaş ürünlerini seçmelisiniz. Aksi halde kaşlarınız keskin hatlar ile çizilmiş ve doğallıktan çok uzak görünecektir. Kaş kalemi kullanırken bastırarak ve tek seferde değil de incecik dokunuşlarla kaşların çıkış yönünden başlayarak adete tek bir kaş teli çiziyormuş kadar belli belirsiz uygulama yapmanız halinde hem çok doğal görünecek hem de sanki hiçbir uygulama yapılmamış var olan böyleymiş gibi görünecektir.

Kaşları belirginleştirme

Far seçimi ise kişilerin ten rengi ve göz rengi ile alakalı olmalıdır. Bu yüzden kendinize en çok hangi tonların yakıştığını ancak deneye yanıla bulabilirsiniz. Bu anlamda kaliteli olan ürünlerin indirim dönemlerinden faydalanabilirsiniz. Bilinen en iyi makyaj tekniklerinden birisi olan far karıştırma işlemi hem daha güzel bir göz makyajı hem de profesyonel ellerden çıkmış gibi büyüleyici olacaktır. Makyaj teknikleri far uygulamalarında kesinlikle sınırsızdır. Örneğin bant ile yapılan göz makyajları doğal eyeliner uygulanmışçasına güzel ve etkileyici dururken aydınlatıcı ile göz pınarlarına küçük bir dokunuş yapmak gözlerinizi hem daha parlak hem de daha büyük gösterecektir.

 

 

Allık ve Aydınlatıcı

Makyaj teknikleri yazımızın en dikkat edilmesi gereken konusu olan allık, insanı rezil de eder vezir de! Yüz güzelliği için çok iyi uygulanmalıdır.  Öyle ki eğer fırçanıza biraz bile fazla alırsanız sizi adeta boya küpüne düşmüş gibi gösterecek ve biraz komik olacaktır. Fakat ideal allığı yakalamak isterseniz tıpkı pudra uygulamasında olduğu gibi fırçanızı hafifçe çırparak gerektiğinde yeniden allık alarak ideal miktarı ayarlayabilirsiniz. Bir de günlük makyajda daha çok mat allıkları tercih etmeniz en doğal görünümü size verirken ışıltılı ve hatta aydınlatıcılı allıklar gece makyajı için biçilmez kaftandır. Makyaj tekniklerine uygun olarak ışıltılı allığın da uygulanış şekli yine kontrollü olmalıdır. 

Allık uygulama teknikleri

 

 

Rimel ve Eyeliner

Makyaj teknikleri konusunda bir de tüyo verelim. Hem rimel hem de eyeliner için klasik ve en çok tercih edilen renk hiç şüphesiz ki siyahtır. Rimel için doğal bir görünümden yana iseniz kahverengi veya lacivert rimel de severek kullanabileceğiniz diğer alternatifler. Rimel uygularken işinize yarabileceğini düşündüğümüz birkaç makyaj teknikleri  var. Bunlardan ilki rimel uygularken iki hatta üç kata kadar uygulama yapabilirsiniz. fakat burada dikkat edilmesi gereken şey bu katlar arasında bekleyeceğiniz zamandır. Bu zaman olayını tutturamazsanız kirpiklerinizde rimel topaklanır ve birbirine yapıştırır bu da en bilindik hatalardan birisidir. Bir de rimel sürerken aynanızı karşınızda değil de boynunuzun altında tutup bu açı ile sürerseniz çok daha dolgun, hacimli ve kıvrık bir görünüm elde edersiniz. 

Rimel nasıl uygulanır

Eyeliner uygulamak sanıyoruz ki dünya kadınlarının ortak problemi ve bir o kadar da ortak tutkusu. Çünkü adeta yeni bir sen yaratan bu kozmetik harikası güzel uygulandığında hem dramatik hem çekici hem mahsun hem de kışkırtıcı bir etki yaratabiliyor. Bu yüzden ilk defa deneyecekler veya bir türlü başaramayanlardansanız şu yöntemi deneyin. Eyeliner ile tam kirpik dibinize aralıklı olarak şekilde ince noktalar bırakın. Bu izleyeceğiniz yolu kolaylaştıracaktır. Sonrasında bu noktaları birleştirin ve kuyruk kısmı için aynanızı tam karşınıza alıp kuyruğun bitmesini istediğiniz kısımdan birleştirdiğiniz kısma yaklaşık 30-35 derecelik açı ile uygulama yapın. Eliniz alıştıkça daha da pratik gelmeye başlayacak bu makyaj teknikleri sayesinde yüzünüzü tanıyarak en doğru makyajı yapabileceksiniz.

 

 

Makyaj Teknikleri Uygularken Bilinmesi Gerekenler

 • Makyaj tekniklerinin ilk kuralı cildi nemlendirmektir. Mümkünse geceden neme doymuş bir cilde yapılan makyaj hem kusursuz olacaktır hem de doğal görünecektir.

 

 • Kaşlarınızı şekillendirdiğiniz halde istediğiniz gibi durmuyorsa bir de sınav kalemlerinden faydalanın. Çünkü bu kalemler hemen herkes için ideal kaş boyasıdır. Ucu sivri olmadığı müddetçe hiçbir şekilde kaşlarınızı küstürmez veya dökmez.

 

 • Fondöten fırçası ile bir türlü istediğiniz etkiyi yaratamıyorsanız bir de nemli makyaj süngerlerine şans verin. Biraz fondötenin örtücülüğünü azaltsa bile çok başarılı bir sonuç elde edersiniz. Bu makyaj tekniği sayesinde cildinizi nemlendirmeyi unutsanız bile oldukça etkili bir cilt makyajı yapabilirsiniz.

 

 • Rimel uygularken katları biraz abarttıysanız ve topaklanma sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız hemen her yerde bulabileceğiniz temiz rimel fırçası ile üzerinden bir kaç kere topaklanmaları alarak temizleyin. Bu işlemden sonra tekrar rimel uygulamayın.

 

 • Aydınlatıcı ürünleri ilk defa kullanıyorsanız likit formda olanları değil de preslenmiş toz formda olanları tercih edin. Bu sayede birden bire aşırı miktarda kullanma riski ortadan kalkar ve kontrol sizde olur.

 

 • Makyaj teknikleri esas alınarak yapılan uygulamalarda sadece kontrollü olarak profesyonele yakın makyajlar ortaya çıkarabilirsiniz. Renkleri karıştırmaktan ve farklı şeyler denemekten çekinmeyin.

 

Makyaj teknikleri ve uygulama adımlarından bahsettiğimiz yazımızı makyaj yapmadan önce mutlaka okumalı ve her bir tekniği deneyerek pekiştirmelisiniz. Ne kadar çok uygulama yaparsanız o kadar çok kendinize ait makyaj teknikleri geliştirirsiniz ve ancak makyaj yaparak kendinizi bu konuda daha hünerli bir hale getirebilirsiniz. Yeni makyaj teknikleri ve trendlerini sosyal medyadan takip ederek ve makyaj sanatçılarının sosyal medya hesaplarına zaman zaman uğrayarak da harika fikirler elde edebilirsiniz.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
evde cilt bakımı
Evde Temel Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Güzel bir cildin devamlılığını sağlamak için düzenli cilt bakımı yapmak gerekmektedir. Her şeyden önce sağlıklı,...

Kapat