Porselen Makyaj Tam Olarak Nedir | Evde Nasıl Yapılır?

Posted by in Makaleler, Makyaj

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Porselen Makyaj Nasıl YapılırPorselen makyaj çoğunlukla özel günlerde yapılan ve ciltteki bütün lekeleri, karışıklıkları, cilt tonu bozukluklarına ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran %100 örtücülüğü sağlayan ve çoğu zamanda suya dayanıklı olarak yapılan bir makyaj türüdür. Adım adım porselen makyaj yapımına geçmeden önce bilinmesi gerekenlerden biraz bahsedelim. Profesyonel kişiler tarafından yapılmazsa eğer bu işlerden anlamayan kişiler tarafından da oldukça amatör olduğu fark edilecektir. Çünkü porselen makyaj için kullanılan malzemeler diğer makyajlarda kullanılanlar gibi değildir. Oldukça yoğun kıvamlı olmaları dolayısıyla hemen fark edilirler. Örnek vermek gerekirse bu makyajın yapımında kullanılan pudralar günlük hayatımızda kullandığımız pudralardan oldukça farklıdır. Günlük hayatta kullanılan pudralar oldukça yumuşak ve kolay bir uygulama sağlarken bu makyaj için tercih edilen pudra oldukça koyu kıvamlı ve sert bir yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı da bu pudralara taş pudra adı verilmektedir. Yalnızca kullanılan pudralar değil tüm makyaj malzemeleri oldukça farklı olan porselen makyaj uygulamasında görünümünüz adeta yeni baştan tasarlanacaktır. Oldukça farklı malzemeler ve teknikler kullanarak yapılan bu makyaj sayesinde cildiniz adeta 10 – 15 yaş daha genç gözükecek.


 

Porselen Makyajda Hangi Malzemeler Kullanılır

 • Porselen makyaj fondöteni
 • Taş pudra (ten rengine uygun)
 • Far bazı
 • Farklı renklerde farlar
 • Kalıcı rujlar ve dudak kalemleri
 • Makyaj sabitleyiciler
 • Yoğun kapatıcı özellikli kapatıcılar
 • Aydınlatıcı ve gölgelendirici toz ürünler
 • Kalıcı oje

Porselen makyajda hangi malzemeler kullanılır?

 

 

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj profesyonel kişiler tarafından yapılan ve herkese farklı şekillerde uygulanan bir makyaj türüdür. Sıradan günlerde uygulanması hem oldukça maliyetli hem de uygun bulunmamaktadır. Bu anlamda genellikle düğün ve nişanlar için tercih edilen porselen makyaj ürünleri de diğer makyaj ürünlerine göre oldukça pahalı ürünlerdir. Profesyonel ellerden çıkan bu makyaj hiç yapay durmamakla birlikte oldukça temiz, pürüzsüz ve lekesiz bir cilt sahibi gibi sizi gösterirken aynı zamanda da cildinizden gün içinde akması veya uçması gibi bir sorunu da barındırmaz. Çünkü bu makyaj silinmediği takdirde uzun süre ciltte kalıcı olan ve sabitlenen bir makyaj türüdür. Bunun için özel olarak üretilen makyaj temizleme ürünlerinin kullanmak makyajı cildinizden silerken oldukça önemlidir. Yaklaşık olarak 48 saat kalıcı olan porselen makyaj sıradan makyaj temizleme ürünleri ile değil porselen makyaj için özel olarak üretilen makyaj temizleme solüsyonları ile silinmelidir. Bunun dışında cildinizde fazlaca kalıntı bırakacağı için mutlaka bir cilt temizleme fırçası ile köpürtülerek temizlenmeli ve gözenekler de makyajdan arındırılmalıdır.

Porselen makyaj yapımı

 

 

Porselen Makyajın Yapılış Aşamaları

Öncelikle cilt mutlaka iyi bir temizleyici ile temizlenir. Bu adımı dilerseniz daha etkili olması açısından bir yüz temizleme fırçası ve yüz temizleme jeli ile bolca köpürterek temizleyin. Bu esnada cildinizin çok tahriş olmaması açısından fırçayı bastırmadan yalnızca oval hareketler ile cildiniz üzerinde gezdirin. Daha sonra cildinizi bol su ile durulayın ve iyice kurulayın. Yüzünüzü temizlerken boyun ve dekolte bölgenize de makyaj yapılacağı için bu bölgelere de aynı işlemi uygulamayı unutmayın. Cilt bu hali ile porselen makyaj uygulamasına hazırdır. İlk olarak yapılacak işlem kapatıcı ile ciltteki tüm leke, sivilce, çil ve izlerin üzeri kapatılır. Bu adımdan sonra varsa göz altı renk eşitsizlikleri dengelenir ve ardından tüm cilt, boyun ve dekolte bölgesi fondöten uygulayarak örtülür. Ardından göz makyajı yapılır. Gece makyajında daha çok yoğun göz makyajları tercih edilirken gelin ve nişan makyajlarında pembe tonlarda makyajlar tercih edilmelidir. Göz makyajının ardından cilt tarafından emilen fondöten üzerine taş pudra ile bir kat uygulama yapılır. Ruj, rimel, eyeliner ve takma kirpik uygulamalarının ardından makyaj sabitleme spreyleri ile porselen makyaj uzun süre kalıcı hale getirilir.

Porselen makyaj uygulama sırası

 

 

Porselen Makyajı Kimler Yaptırabilir?

Genellikle özel günlerde yapılan porselen makyaj kişinin cilt durumuna göre de tercih edilebilir. Örneğin cildinde yanık, kesik veya derin izler bulunan kişiler de bu makyajı tercih edebilirler. Açık yara üzerine kullanmamak kaydı ile yoğun bir şekilde uygulamaya bile gerek kalmadan porselen makyaj da gayet örtücü olacağı için yeterli olacaktır. Bu sayede kişi sosyal hayatını daha kolay ve tedirgin olmadan yaşayacaktır. Bunun dışında sahne sanatçıları da porselen makyaj yaptıranlar arasında yer alırlar. Özellikle cinsiyet değiştirilecek bir rol üstlenen kişiler porselen makyajdan başka bir makyaj kullanamayacakları için sıkça bu makyaj türünü tercih ederler. Genç yaştaki kişilerin cildine fazlaca ağır geleceği için pek çok uzman tarafından genç ciltlere uygulanmayan porselen makyaj yalnızca genç kişilerin düğün veya nişan günlerinde önerilmektedir. Asla çocuk yaştaki kişilere önerilmeyen bu makyaj cildi tamamen örtmesinden dolayı cilt nefes alamaz ve uzun süre kullanımda sivilceler ile mücadele etmek durumunda bırakabilir.

Porselen makyaj yaşı kaçtır

 

 

Porselen Makyaj ile Kalıcı Makyaj Arasındaki Farklar

Bazı kişiler tarafından çokça karıştırılan bu iki makyaj türü birbirinden oldukça farklıdır. En temel ve belirgin farklarından birisi porselen makyajın istenildiği zaman ciltten çıkarılabiliyor oluşudur. Bunun yanı sıra kalıcı makyaj en az 3 ay boyunca ciltte kalır ve değiştirilme veya silinme imkanı söz konusu değildir. Bu bakımdan bir nevi dövmeye benzeyen kalıcı makyaj zaten çoğu güzellik merkezlerinde dövme malzemeleri ile uygulanmaktadır. Deri altına enjekte edilen renklerden elde edilen bu makyaj genellikle kalıcılığını yitireceği zamanlarda solar ve eski dikkat çekici ve belirgin duruşunu da kaybeder. Bu yüzden her seferinde ya bu görüntünün tamamen yok olmasını bekleyerek sabır göstermeniz ya da bunu bir döngü haline getirerek aylık olarak yaptıracağınız kalıcı makyaj ile tazelemeniz gerekmektedir.

porselen makyaj mı kalıcı makyaj mı

 

 

Porselen Makyaj Fiyatları Ortalama Ne Kadardır?

Kişiye özel olarak uygulanacak bu makyaj için mutlaka kişinin cilt tonuna uygun olan temel cilt makyaj ürünleri alınmalıdır. Bunların ortalama fiyatları fondöten için 125 TL, pudra için 185 TL ve kapatıcı için ise 216 TL gibi bir malzeme temini bütçesi ayırmanız gerekmekte. Bunun dışında makyajınızı bir profesyonele yaptırmanız gerekiyor ise genellikle yaşadığınız şehir ile fiyatlar değişiklik göstermektedir. Ayrıca her makyaj sanatçısının kendi emeği için farklı fiyatlarının da bulunduğunu belirtmek isteriz. Ortalama olarak 500 ile 2000 TL arasında olan bu makyaj ücreti daha çok da artabilmektedir.

Porselen makyaj fiyatları nedir

 

Porselen makyaj kimi hassas ciltlerde istenmeyen tepkimeler ile karşılaşılmasına sebep olabiliyor. Bu anlamda cildinizin mutlaka bu işlemden önce bir doktor veya güzellik uzmanı tarafından incelenmesi ve bu yoğun makyaja uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Aksi halde ertesi gün veya o hafta içerisinde cildinizde çok büyük ve iltihaplı sivilceler veya uygulama anında aniden bir alerjik reaksiyona sebep olabilir. Porselen gibi ağır ve yüksek kapatıcılıkta bir makyaj yaptıracak olan kişilere tavsiyemiz cildinizin ihtiyacından fazla kapatıcılıkta olan ürünlerden ve uygulamalardan uzak durulması gerektiği yönündedir. Pek çok kişi aşırı yoğun ve örtücü makyajın daha güzel durduğu gibi bir yanılgıya kapıldığı için ciltlerinde katman halinde duracak olan oldukça kapatıcı makyaj uygulamasında çekinmezler. Bu durum sonucunda ise ciltte kalıcı lekelenmelere sebebiyet verebilir. İhtiyacınız kadar kadar yapılacak kapatıcı işlemi sonrasında zaten oldukça örtücü bir yapıya sahip olan bu makyaj fondöteni az miktarda uygulamak pek çok kişi için yeterli olacaktır. Cildinizin hava alması, nemini yitirmemesi ve doğal görünüşünü yitirmemesi açısından bu makyajı ihtiyacınızdan fazla sürede cildinizde bırakmamanızı öneririz.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Yüz Güzelliği İçin
Yüz Güzelliği İçin En Etkili Teknikler

Kusursuz bir yüz güzelliği için cildin ihtiyaç duyduğu şeyleri karşılamalı ve özel bakımlar uygulamalısınız. Özellikle...

Kapat