Mükemmel Saçlar İçin Kullanılması Gereken Saç Bakım Ürünleri

Posted by in Makaleler, Saç Bakımı

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Saç bakımı yalnızca kadınların değil erkeklerin de çok önem verdiği ve özellikle de kullanılan saç bakım ürünlerini ciddi anlamda araştırarak ve kendi saç tiplerine uygun olan türleri kullanarak dikkat ettikleri bir konu. Piyasada hali hazırda binlerce saç bakım ürünleri bulunmakta. Bunların başında da şampuanlar, saç kremleri ve şekillendiriciler gelmekte. Yalnızca bu ürünlerle sınırlı olmayan saç bakım ürünleri pek çok farklı ihtiyaca ve amaca yönelik olarak hem laboratuvarlarda geliştirilerek  hem de kullanıcıların da deneyimlerine dayanılarak her geçen gün değişerek ve gelişerek daha iyi bir yere geliyor. Saç bakımı için en önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken kısım kişinin tükettiği gıdalar ve varsa eksiklerini takviye gıda ve vitaminler ile temin etmesi şeklinde olacaktır. Bunun yanı sıra da saç bakım ürünleri daha çok yardımcı niteliğinde kullanılmalı ve mümkünse sana zarar vermeyecek içeriklere sahip olan ürünlerden tercih edilmelidir. Bu yazımızda en çok sevilen ve tercih edilen saç bakım ürünleri ve faydalarından bahsedeceğiz.


 

Temizleyici Saç Bakım Ürünleri

1. Şampuanlar

Saç bakım ürünleri denildiğinde akla ilk gelen ürün elbette ki şampuanlardır. Saçların temizlenmesi, kepekten arınması ve yağlı görünümünden kurtulması için ve ayrıca da güzel kokması için hemen hemen herkes tarafından tercih edilir. Şampuanlar hem ihtiyaçlara hem de saç tipine göre tercih edilmelidir. Örnek vermek gerekirse saçlarınız normal ve boyalı ise boyalı saçlar için olan şampuanı, kepekli ise kepek önleyici, dökülme eğilimi varsa dökülmelere karşı olan şampuanları tercih edebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız yalnızca temizlenmiş olmaz aynı zamanda bakımı da yapılmış olur. Pek çok farklı markanın şampuanı ve içeriği bulunmaktadır. Şampuan satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki içeriğinden bulunan temel bileşenlerdir. Örneğin içerisinde Sodium Laureth Sulfate (SLES) bulunan şampuanlar çok iyi köpürür ancak ben genelde daha doğal olanları tercih ediyorum. Özellikle içeriği temiz ve mümkünse vegan olan şampuanları tercih etmeniz kendi sağlığınız açısından da çok faydalı olacaktır.
şampuan çeşitleri ve özellikleri

 

 

2. Kuru Şampuanlar

Kuru şampuanlar saçları temizlemekten ziyade yağlı görünümü içerisindeki pudra sayesinde matlaştırarak ve saçı hacimlendirerek kısa süreliğine temiz bir görüntü elde etmenizi sağlar. İçeriisndeki oldukça ince pudra taneleri saçtaki fazla yağı emip matlaştırırken geçici bir temiz görünüme kavuşmuş olursunuz. Bu durum yaklaşık olarak 5-6 saat için geçerlidir. Sonrasında saçların mutlaka yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir.

kuru şampuanlar nasıl kullanılır

 

 

3. Sabunlar

Çok eski zamanlarda henüz şampuanlar üretilmezken ev yapımı doğal sabunlar ile hem saç hem de vücut temizliği yapılıyordu. Şimdilerde şampuanın zararlı etkilerinden kurtulmak ve saçlara doğal bakım yapmak isteyen pek çok kişi tarafından tercih edilen doğal zeytinyağlı, defne yağlı ve kükürtlü sabunlar üretilmektedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde hemen hemen her köyde üretimi yapılan bu sabunlar yerel pazarlarda da alıcısına ulaşmaktadır.

Doğal sabunların saça faydaları

 

 

Nemlendirici Saç Bakım Ürünleri

1. Saç Kremleri

Saç bakım ürünleri arasında temizleyicilerden sonra kullanılması gereken bir diğer ürün ise elbette ki saç kremleridir. Fakat kullanırken mutlaka dikkat edilmeli ve özellikle de saç dipleri ve saç derisine gelmesine engel olunmalıdır. Çünkü saç kremi saç dipleri ve saç derisine ulaştığında saçlar normalden daha hızlı bir şekilde yağlanır ve ağırlaşırlar. Bu yüzden saç kremlerini kullanırken özellikle saç uçları ve saç boylarına uygulamalısınız. Yağlı ve ince telli saçlara sahip kişiler için pek bir anlam ifade etmese de özellikle kuru ve sert saçların olmazsa olmaz saç bakım ürünleri arasında yerlerini alır saç kremleri.

saç bakım kremleri nasıl kullanılır

 

 

2. Saç Maskeleri

Haftalık olarak kullanılması uygun olan saç maskeleri hem evde hazırlanabilir hem de hazır olarak alınabilir. Genellikle saçları güçlendirmek, nemlendirmek, parlatmak ve kırık uçları onarmak için tercih edilir. Saç maskeleri saçlarda yarım saat ile iki saat arasında değişen sürelerde bekletilir ve ardından yıkanarak temizlenmelidir. Haftada en fazla iki kere yapılması uygun olan bu saç bakım ürünleri daha fazla kullanım olduğunda saç dökülmeleri veya saç derisinde hassasiyet oluşturacağı için önerilmez.

evde saç maskesi yapımı

 

 

3. Saç Serumları

Son bir kaç yıl içerisinde oldukça popüler olan bu saç bakım ürünleri pek çok farklı seçenek ile çeşitli ihtiyaçlara yanıt vermekte. Özellikle içerisinde keratin biotin gibi çeşitli multivitaminleri içermesi sebebiyle saçları dışarıdan da gayet iyi besleyen bu saç serumları saçlar yıkandıktan hemen sonra fazla suyu alınıp hafif nemli haldeyken uygulanır ve saç diplerine değin parmak uçları ile uygulanır. Hem saçların taranması ve kopmamasında yardımcı olurken pek çok saç sorununa da çözüm olmaktadır. Bunun dışında küçük ampullerde bulunan saç serumları ise genellikle saç dökülmelerine karşı tercih edilir ve oldukça da etkilidir.

saç serumu nasıl kullanılır

 

 

Şekillendirici Saç Bakım Ürünleri

1. Saç Köpüğü

Saçları çok sertleştirmeden hem doğal görünmesini hem de verilen şekli en doğal biçimde sabit tutması için tercih edilen, saçları ağırlaştırmadan ve yapışık göstermeden şekillendiren bir saç bakım ürünüdür. Birden beşe kadar farklı sertlik ve tutuş özelliğine sahip olan saç spreyleri genellikle saçlara nemli iken uygulanır ve kurutma işlemi esnasında da şekil verilerek kullanılır. Kuru saça kullanılması halinde anında sertleştiği için hem doğal görünmez hem de istenilen şeklin verilmesi zorlaşır. Saç bakım ürünleri arasında şekillendirme amaçlı kadınlar arasında en çok kullanılan ürünlerden birisidir.

saç köpüğü nasıl uygulanır

 

 

2. Saç Spreyi

Saç köpüğünün aksine aça son şekli verildikten sonra kullanılan ve son hali ile saçları sabitleyen bu saç bakım ürünü genellikle ısı işlemlerinden sonra kullanılır. Ayrıca krepe işleminden sonra kullanıldığında da saçları daha hacimli gösterdiği için özellikle özel günler için tasarlanan saçlar için oldukça iyi bir saç şekillendirici tercihi olacaktır. Saç spreyi kullanırken dikkat edilmesi gereken ilk şey saçların çok yakınından sıkılmaması gerektiğidir. Bir diğer püf noktası ise bazı saç spreyleri hemen kurumazlar. Bu yüzden sıktıktan sonra kısa da olsa bir bekleme süresi vardır. eğer aceleniz varsa saç kurutma makinesini uzaktan birkaç saniye saçlarınıza tutarsanız hem saç spreyinin tutuşunu arttırır hem de hemen kurumasını sağlamış olursunuz.

saç spreyi nasıl kullanılır

 

 

3. Jöle

Eski dönemlerde daha popüler olan ama yine de kullanıcısı bulunan jölelerin de farklı seçenekleri bulunmaktadır. Islak kalan, ıslak görünen ama sertleşen bir de mat olan tarzda. Kullanımı ise saçlara şekil vermeden önce uygulanır ve hızlı bir şekilde taranarak saçlara son şekli verilir. 10-15 dakika içerisinde sertleşerek saçları sabitler. Fakat saç köklerine zarar verdiği ve saç kırıklarına sebep olduğu için tavsiye edilmez. Bu yüzden de pek çok kişi saç köpüğü ve saç spreyi kullanmaya başlamıştır.

Jöle saçlara zarar verir mi

 

Saç bakım ürünlerinin kullanım şekilleri, faydaları ve zararlarına kısaca değindiğimiz bu yazımızın dışında Saç Bakımı yazı kategorimizde çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Pek çok farklı saç problemine yönelik olarak doğal tedavi yöntemleri, maskeler ve bakım kürlerinden saç bakım ürünlerine kadar oldukça geniş bir bilgi yelpazesi bulunmakta. Saç bakımı kategorimize ulaşmak için lütfen tıklayın. Sizin de severek kullandığınız ve hatta kullanmaktan vazgeçemediğiniz saç bakım ürünleriniz varsa lütfen bizimle yorum kısmından paylaşın. Bu sayede pek çok farklı kullanıcının hangi ürünleri deneyimlediğini ve aldığı sonuçların olumlu veya olumsuzluklarının fikir alışverişini de yapmış oluruz. 


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Cilt Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Cilt kuruluğu her yaşta ve her cilt tipinde kişilerde bazen dönemsel bazen de uzun süreler...

Kapat