Banyo Sonrası Saç Kabarması Neden Olur | Nasıl Önlenir?

Posted by in Makaleler, Saç Bakımı

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Via Hairstyles123.com

Duş aldıktan sonra saçlarınız kabarıyorsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa size harika çözüm önerilerimiz var. Saç kabarması sorunu genellikle kıvırcık ve kalın telli saçlara sahip kişilerde ve ince saç tellerine sahip kişilerde görülür. Saç kabarmasının sebebinden bahsetmek gerekirse bunun için söylenecek ilk şey nem eksikliğidir. Saçlardaki yoğun kuruluk sebebiyle saçlar kabarır ve bu durum giderilmezse gün içerisinde de devam eder. Bu gibi bir durum ile karşılaştığınızda eğer elleriniz ile saç kabarmasını biraz olsun durdurmak isterseniz daha çok kabarmasına sebep olabilirsiniz. Bunun için saçlarınız kabardığında sakinleştirmek için elleriniz ile müdahale etmemenizi tavsiye ederiz. Saç kabarması nem eksikliğinin dışında neden olur ve saç kabarması nasıl engellenir merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Saç kabarması olmadan dana güçlü daha parlak ve daha canlı saçlara sahip olmanızı sağlayacak birbirinden etkili ve basit saç kürleri tariflerimiz var. Bu saç kürleri sayesinde saç kabarması sorununuz tarih olacak.


  

Saç Kabarması Nedir ve Neden Olur?

Saç kabarması problemini özellikle banyo yaptıktan sonra yaşıyorsanız bu durum size sık banyo yaptığınızın ve bu durumun saçlarınızı yıprattığı sinyallerini veriyor olabilir. Çünkü saç kabarması sorunu yaşayan pek çok kişinin ilk şikayeti bu kabarıklığın duş sonrası yaşanıyor oluşu. Burada dikkat edilmesi gereken şey saçların sık yıkanması sonucunda saçların gerekli olan nemi ve yağı dengeleyememesi ve bunun sonucunda da PH dengesinin bozulması sebebiyle kabarma sorunu yaşanır. Ayrıca duş sırasında gerekenden fazla şampuan kullanılması da saç kabarması sorununu tetikleyebilir. Çünkü fazla kullanılan şampuanın hiç bir yararı olmadığı gibi arındırmak da çok zor olacağı ve bunun için saçlarda çok fazla nem kaybı yaşanacağı için kabarmanın yanı sıra saçlarda dökülmelere kadar varan zararlar meydana çıkabilir.

saç kabarmasını önleyen ürünler

 

 

Saç Kabarması Nasıl Önlenir?

Duş aldıktan sonra saç kabarması oldukça rahatsız edici ve özellikle de saça yeni bir model verilmek istendiğinde aralardan çıkan kabarık saçlar hem modeli güzel göstermez hem de açıkçası insanı sinir eder. Şayet sizin de saçlarınızı duş aldıktan sonra neredeyse 2 katı kadar kabarıyorsa aşağıda size önerdiğimiz kabarıklık önleyen yöntemleri deneyebilir ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Öncelikli olarak saçlarınız için doğru şampuanı seçmeniz gerekmekte.

Saç türüne göre alınmayan şampuan sonrasında saçlar ve istenmeyen etkilere sebep olabilir bunlardan birisi de hiç şüphesiz ki saçların kabarmasıdır. Saçlarınız her duş sonrasında kabarıyorsa mutlaka içerisinde saç kremi olan veya nemlendirici özelliği bulunan bir şampuan seçmelisiniz. Ayrıca kuru saçlar için olan şampuanları tercih etmenizde saç kabarmasını önüne geçmeniz için birinci adım olabilir. Saçlarınızı duş sırasında kullanılan ve sonrasında durulanan saç kremleri ile de destekleyip nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde de saç kabarması sorununa engel olmak mümkündür. Bunun başında ise saç bakımının doğru yapılması gelmektedir.

 

saç kabarması nasıl önlenir bayan

 

Saç kabarmasının bir diğer sebebi de duş sırasında çok sıcak su ile yıkanmaktır. Çünkü sıcak su saçları kurutur ve hem kabarmasını hem de çatallaşmasına neden olur. Durum böyle iken ılık su ile saçları yıkamak her zaman hem daha sağlıklı hem de saç kabarması problemi açısından oldukça faydalı bir adım olacaktır. Özellikle ne ılık ne de soğuk arasındaki bir su ile saçlarınızı son defa durulamanız saç köklerini de uyaracağı için sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılabilecek en basit yöntemlerden birisi olan bu yöntemi de aklınızda bulundurmanız sizin için harika sonuçlar doğuracaktır.

>>>>En Havalı Saç Kesim Modellerini Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Yanlış saç kesim tercihi de yine saçlarınızın kabarmasında etkilidir. Özellikle katlı ve kaküllü saç kesimi her zaman için saçları olduğundan daha kabarık göstereceği gibi bir de saçlarınız kuru ve kalın telli ise vay halinize. Saç kabarması sorunu yaşıyorsanız saç kesiminizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında kullanılan tarak ve ısıtarak şekil verdiren elektrikli saç bakım ürünleri de saçlarınızın kabarmasında etkili olabilir.

Duşta saçları kremlememek de saç kabarmasının bir diğer sebebi olabilir. Bu yüzden kullandığınız şampuanın devam niteliğinde olan saç kremini de düzenli kullanmanız duştan sonra saç kabarması sorunu ile karşılaşmanızı engelleyecektir. Ayrıca saçlarınızı da tararken büyük kolaylık sağlayan bu adımı yapmanız da çok kolay ve çok pratiktir. Saç kremi uygularken dikkat edilmesi gereken şey en az 2 dakika boyunca saçlarda kalmasını sağlamaktır. aksi halde hemen yıkarsanız etkisini göremeyebilirsiniz. Özellikle saç kalınlığınız ile doğru orantılı olacak şekilde daha fazla bekletirseniz çok memnun kalabilirsiniz. 

 

 

Saç Kabarmasını Önleyecek Doğal Maske Tarifleri

 

Yoğurt Kürü Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı yoğurt
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 2 Çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 Adet yumurta

 

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın. Bu şekilde kullanıma hazır olan saç maskesini tıpkı saçlarınızı boyar gibi tutamlara ayırarak önce diplere sonra da uçlara doğru bolca uygulayarak yayın. Maske saçlarınızda yarım saat ile bir saat arasında kaldığında çok daha etkili oluyor. Maske saçlarınızda iken saçlarınızı bir maske bonesi ile ya da streç film ile sarmanız bu süreyi daha rahat geçirmenizi sağlayabilir. Yeterli süre tamamlandığında saçlarınızı ilk olarak maskeden arındırmalı daha sonrasında temizleme işlemine koyulmalısınız. Aksi halde temizlenmesi çok daha uzun sürecektir. Bu aşamada çok sıcak su kullanmamanız saçlarınızda var olan çiğ yumurtanın pişmesini de engelleyerek size kolaylık sağlayacaktır. Maske sonrasında saçlarınızı temizlediğinizde saç kabarması sorununun neredeyse yok olduğunu göreceksiniz. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilir ve saç kuruluğunuza göre bu sıklığı arttırabilirsiniz.

Doğal saç maskesi tarifi

 

Karışık Yağ Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytin yağı
 • Tatlı badem yağı
 • Hint yağı
 • Susam Yağı

 

Maskenin Hazırlanışı:

Saçlarınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre dilerseniz tüm yağlardan 50 ml dilerseniz de 100 ml karıştırarak eşit ölçülü bir karışım elde edin. Bu karışımı haftada iki gün saçlarınızı yıkamadan önce diplerden saç uçlarına kadar uygulayın ve en az yarım saat kadar saçlarınızda kalmasına özen gösterin. Bu sayede bu yağlar hem saçlarınıza bakım yapacak hem de kuruluklarını gidererek saç kabarması sorununu ortadan kaldıracaktır. Bu saç maskesini yıkamadan önce mutlaka şampuanınızla kuru bir şekilde saçlarınızı köpürtün ve sonrasında saçlarınızı su ile durulayın. Aksi halde yağların saçlardan arınması çok daha uzun sürecektir. 

 

banyodan sonra kabaran saçlar

 

Saç kabarması sorunu için paylaştığımız bu harika maskelerin dışında bir de saçları metal veya plastik uçlu taraklarla taramak yerine bambu taraklardan faydalanabilirsiniz. Bu şekilde saç kabarmasını tetikleyen elektriklenmeyi ortadan kaldırabilirsiniz.

>>>>Muhteşem Saçlar İçin Kullanılması Gereken Saç Bakım Ürünleri

Ayrıca saçlarınıza şekil verirken pek çok markanın durulanmayan özel yağlarından kullanarak hem kabarmasını önleyebilir hem de sağlıkla parlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında maskeleri düzenli kullanmak da saç kabarması konusunda saçlarınızı çok daha az kabaran ve elektriklenen saçlar haline getirebilir. Saçlarınızı nemsiz bırakmamak bu konuda oldukça önemlidir. Saç kabarması sorununu duştan çıktıktan sonra saçlarınızı kuruturken de bir nebze önleyebilmeniz mümkündür. Bunun için saçlarını kuruturken dalgalı fön çeker gibi yapmanız halinde saçlarınız hem biraz daha az kabaracak hem de saçlarınızı kurutacak olan diğer ısıl işlemleri yapmadan şekillendirebileceksiniz.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Selülit Neden Oluşur
Selülitlerden Kurtulmak İçin 5 Doğal Yöntem

Selülit neden oluşur, nasıl geçer konulu makalemizde bayanların bu konuya neden fazla önem verdiğini inceleyerek...

Kapat