Saçların Erken Beyazlamasını Önleyen 7 Etkili Yöntem

Posted by in Makaleler, Saç Bakımı

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Eskiden saç beyazlaması gün yaşlanma belirtisi olarak kabul edilirdi. Şimdilerde ise insanlar yaşlanmadan genç yaşlarda da saçları beyazlamaktadır. Çünkü saç beyazlamasına sadece yaşlanmaya bağlamak doğru olmaz. Saç beyazlamasını birbirinden farklı pek çok nedeni bulunmaktadır. Saçın beyazlamasın da genetik faktörler olduğu gibi vitamin eksikliği, stres, yetersiz ve düzensiz beslenme, saçı boya ya da diğer renklendiriciler ile gereğinden fazla olarak kimyasal etkiler altında kalarak yapısının bozulması, diğer hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkileri, saçın duşta ve duştan sonra kuruturken fön ile sürekli olarak sıcağa maruz kalması yaşlanmanın dışında sayabileceğimiz saç beyazlamasının nedenleri arasındadır.


 

1) Vitamin Desteği

Vitamin eksikliği yüzünden saç beyazlaması oldukça sık olarak rastlanan nedenlerden bir tanesidir. Vücutta ki demir, iyot ve bakırın azalması saçımı beyazlamasına neden olacağı gibi düzensiz beslenme sonucunda bu eksiklikler ortaya çıkabilir. Saç beyazlaması sorununuz var ise özellikle A,E,C vitaminleri içeren besinler yemelisiniz. Bu vitaminleri ise genellikle ekşi besinlerden alabilirsiniz.

 

2) Düzenli Beslenme

Vitamin eksikliği gibi düzensiz beslenme de saçın beyazlaması ve dökülmesine sebebiyet verebilir. Vücudumuzda düzenli olarak karbonhidrat ve yağı dışında protein alımı da yapılmalıdır. Yeterli miktarda protein alınmadığında saçlarda sıkıntılar ortaya çıkabilir. Sadece kırmızı etten değil süt ve yoğurt tam da yeteri kadar proteini alabileceğiniz için bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesine dikkat etmelisiniz.

Karnabahar ve ay çekirdeği de saçlar için düzenli beslenmede önemli olan besinler arasındadır. Bunların yanı sıra yeşil sebzelerden alınacak vitamin vardı saç yapısına oldukça faydalı olduğu gibi saçın beyazlamasını engellemek için de tüketilmektedir.

 

3) Bektaşi Üzümü

Saçın beyazlamasını önlemek için Bektaşi üzümü en önemli besinlerden bir tanesidir. Bektaşi üzümü kurutularak kullanılmaktadır. Üzümü küçük parçalar halinde doğradıktan sonra kurutmanız gerekmektedir. Daha sonra kurutulan bu üzümün hindistancevizi yağı ile birlikte kavrulması gerekmektedir. Kavurma işleminden sonra Bektaşi üzümü bir gece serin bir yerde bekletilir. Ertesi gün bekletilen üzüm suyu saçın durulanma aşamasında kullanılır. Saçınızı duruladığınız zaman bu su ile saçınıza masaj yapabilirsiniz.

 

4) Sıcak Su ve Yüksek Ayar Fön Kullanmayın

Aşırı sıcak genel olarak bütün canlı yapıları bozabilme özelliğine sahiptir. Saçlarda aşırı sıcak durumlarında kendi doğal yapılarını kaybedebilirler. Sıcak nedeniyle saçların kimyası bozulabilir sadece uçları ve saç kökleri de bu durumdan etkilenebilir. Saç köklerinin terleme ya da direk sıcak ile etkilenmesi durumu saçların beyazlamasına ve dahi saçlarınızın dökülmesine sebebiyet verebilir. Sizlerin saçlarında da beyazlama durumu söz konusu ise saçlarınıza sıcaktan uzak tutmaya çalışmalısınız. Banyo yaparken sıcak su yerine ılık suyu tercih edebilirsiniz.

Banyodan sonra saçlarınızı kuruturken en yüksek ayarda fön kullanmamanız önerilmektedir. Bunların yanı sıra saçlarınızı ısıdan koruyacak bakım kremleri de kullanabilirsiniz. Bu kremler saçlarınızın ısıdan direk olarak etkilenmesini azaltacaktır. Yazın çok sıcak havalarda da saçınızın bir şapka ile koruyabilirsiniz. Güneş ışınlarının saç köklerinizi terleyerek olumsuz etkilemesini bu şekilde önleyebilirsiniz. Saçınızı sıcaktan ne kadar uzun süre uzak tutarsanız saçınızın beyazlaması da bir o kadar ısı kaynaklı olarak geç olacaktır.

 

5) Çay

Evet yanlış duymadınız günlük hayatımızda tükettiğimiz çay saçımızın beyazlamasını önlemek için de kullanılabilir. Saç yıkandıktan sonra durulama işleminde çay kullanılabilir.

 

6) Yılanbalığı Yağı

Saçın beyazlamasını önlemek ve saçın daha canlı bir görüntü kazanmasını sağlamak için pişirilmiş yılanbalığı yağı da kullanılabilir. Pişirilen yılanbalığı saça sürüldükten sonra bir süre bekletilir. Bekletilme işleminin ardından saç durulanmalıdır.

 

7) Stres

Saçın beyazlamasına neden olan stres oldukça büyük bir etken sayılabilir. Saçınızın beyazlamasını önlemek için pek çok işlem yapıyor olabilirsiniz fakat bu işlemleri yaparken de stresten uzak durmanız gerekecektir. Stresten uzak durarak saçınızın erken beyazlamasının önüne geçmeniz mümkün.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
doğal güzellik sırları
Doğal Güzellik Sırları Nelerdir?

Zamana meydan okuyan, yaşını hiç göstermeyen ve güzellik adına ne varsa her şeyi bünyesinde barındıran...

Kapat