Sivilce Nasıl Geçer | Sivilceler İçin Doğal Çözüm Yöntemleri

Posted by in Cilt Sorunları, Makaleler

Paylaşmak Güzeldir...

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Sivilce geçirmenin yollarıErgenlik çağına girilmesi ile birlikte karşılaşılan ilk ergenlik belirtisi sivilcelerdir. Sivilcelerin çıkmasın sağlıklı bir vücudun ve sağlıklı bir gelişimin ilk örneklerindendir. Fakat elbette ki hiç kimse cildinde büyük ağrılı kızarmış iltihaplı bir sivilce görmek istemez. Biz bu yazımızda sivilce nasıl geçer ve ende sivilceyi geçirebilecek kürler nelerdir bundan bahsedeceğiz. Cildimizde var olan gözenekler çoğu zamanla yağ, kir ve ölü deri parçalarıyla tıkanır. Cildimiz doğal dengesini, nemini ve canlılığını devam ettirmek için bu yağı üretmek zorundadır. Bu doğal yağın adı sebumdur. Sebum ergenlikte üretilmeye başlanan vücudun sağlıklı olduğunu, hormonların düzenli ve dengeli çalıştığını ve aynı zamanda da olması gereken bir ergenlik döneminin içinde bulunduğunuzun kanıtıdır. Sivilce oluşumu vücudun doğal olarak ürettiği sebum maddesinin kıl köklerinden dışarıya çıkamadığında zamanla birikmesi ve artması ile oluşan kimi zaman kızarık kimi zaman iltihaplı kimi zaman ise ağrılı olan deri kabarcığıdır. Sivilceler genellikle ölü hücrelerin dışarıya atılmasını engellediği için zamanla siyah noktalara dönüşebilirler. Fakat sivilcenin önlenmesi veya var olan sivilcenin geçirilmesi de mümkündür. Sivilce nasıl geçer sorusuna verilebilecek yüzlerce yanıt bulunmaktadır. Sizlere sivilce nasıl geçer doğal tarifler ve evde uygulanan güzellik sırları ile bahsetmek istiyoruz.


 

Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?

Sivilceler nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce sivilce oluşumu nasıl engellenir veya bir sivilcenin oluşacağını hissettiğiniz zamanlarda neler yapmalısınız sorusuna cevap vermek istiyoruz. Cildinizin pürüzsüz sivilcesiz ve sağlıklı görünmesi için yapmanız gereken en önemli detay günde en az iki litre su içmektir. İki litre su içiyorsanız bunun yanında dengeli beslenmek de en az su içme kadar önemlidir. Yalnızca yağlı yiyeceklerden uzak durmak dengeli beslenmek anlamında değildir. Çünkü dengeli beslenmek gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz kadar kalori alıp ihtiyacınız kadar yağ almanız ve ihtiyacınız kadar karbondioksit almanın en dengeli halidir. Dengeli beslenmek ve su içmek büyük ölçüde cildiniz için etkili olsa da sağlıklı bir yaşam için kişisel temizliğe özen göstermek, spor veya egzersiz yapmak ve cilt türünüze uygun ürünleri kullanmakta sivilce oluşumunu engellemeniz için önemli faktörlerdendir.

Sivilce nasıl engellenir

 

Günlük Bakım ile Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?

Günlük oluşturacağınız dengeli bir cilt bakımı ile sizde cildinizde sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Sivilcesiz, lekesiz, kızarıksız ve capcanlı bir cilt için yapmanız gereken ilk adım cildinizin temizliğine özen göstermektir. Günlük rutin haline getirebileceğiniz bu önemli detaylar ile sizde tıpkı makyaj yapılmışçasına pürüzsüz ve göz alıcı bir cilde sahip olabilirsiniz. Günlük rutine eklemeniz gereken en önemli özelliklerden bir tanesi cildin günde en az 2 kere temizlenmesidir. Bu işlemi dilerseniz dermo kozmetik yüz temizleme jeli ile isterseniz de doğal sabunla ile yapabilirsiniz. Her ikisinde de gayet etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bunun dışında cildi yalnızca temizlemek cilt bakımı yapmak anlamına gelmemektedir. Cildinizi temizledikten sonra cilt türünüze uygun olan bir nemlendirici ile cildin günlük nem ihtiyacı sağlanmalıdır. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere 2 kere tekrarlamanız da oldukça önemlidir. Genellikle gözden kaçırılan ama çok önemli olan bir diğer hijyenik durum ise yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulama amaçlı kullandığınız havluların temizliğidir. Elbette ki aile bireylerinin hepsinin ayrı havlusu bulunmalıdır ama bunun dışında havlularınızı en az iki günde bir değiştirmelisiniz. Çünkü nemli dahi olsa havlular bakterilerin üremesi için en ideal ortamlardan bir tanesidir. Ayrıca yastık kılıfları da yine en önemli detaylardan bir tanesi. Beş günde bir yenilenmesi gereken yastık kılıfları da sivilce oluşumu açısında cildinizi kötü etkileyebilir.

Sivilce oluşumunu engellemenin yolları

 

Sivilce Oluşumuna Etki Eden Diğer Sebepler

 • Vitamin eksikliği
 • Mevsim dönüşü zamanları
 • Aşırı terleme ve nem oranının yüksek olması
 • Yoğun stres altında bulunmak
 • Kalitesiz makyaj malzemeleri
 • Hassas cilde uygulanan ağda
 • Hamilelik sürecinin doğal etkileri
 • Regli dönemleri
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 • Yağ içerikli kremler ve kozmetik ürünleri
 • Alerjiye sebep olabilecek güneş kremleri
 • Uykusuzluk
 • Düzensiz hayat tarzı

 

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

İltihaplı sivilceler çoğunlukla ağrılı sivilcelerdir. Bu anlamda dokunduğunuzda dahi canınızı çok fazla yakan bu sivilceleri sıkmak yapabileceğiniz en kötü şeylerden bir tanesidir. Çünkü iltihaplı sivilceler sıkıldığında çok fazla can yanmasının yanı sıra aynı zamanda içeride hala dışarıya çıkmamış iltihaplar bulunabilir ve sivilceler daha fazla sıkıldığında kana karışarak enfeksiyon kapmanıza sebep olabilir. Bu yüzden iltihaplı veya iltihapsız hiçbir sivilcenizi sıkmamanız gerekiyor. Evde yapabileceğiniz hem kolay malzemeli hem de çok pratik olan iltihaplı sivilcelerin geçmesini sağlayacak birkaç formül önerilerimiz var.

İltihaplı sivilceyi geçirmenin yolları

 

Sivilce Nasıl Geçer Diyenlere Evde Doğal Maske Tarifleri

Pudra ve Limon Kürü

Kullanacağınız iki temel malzeme ile kolaylıkla iltihaplı sivilcelere söndürebilir ve maksimum beş gün sonucunda da sivilcelerden tamamen kurtulabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey bir tatlı kaşığı bebek pudrası ve limon suyudur. Bebek pudrasını bir kap içerisine alarak üzerine çok sıvı olmayacak kıvamlı bir macun haline gelecek şekilde limon suyu damlatın ve bu karışımı yaymadan direkt olarak iltihaplı sivilce üzerine bırakın. Hızla kuruyacak olan bu kür sayesinde İltihaplı sivilceleriniz çok daha hızlı sönecektir.

Sivilce için pudra ve limon kürü

 

 

Tarçın ve Bal Kürü

Bir tatlı kaşığı bal üzerine bir çay kaşı toz tarçın karıştırılarak elde edilecek macun kıvamındaki bu türde tıpkı diğer kür gibi sivilce üzerinde bekletilmeli ve bastırılmadan su ile durulanmalıdır. Bu tür sayesinde de maksimum yedi gün içerisinde iltihaplı sivilce sönecek ve hiçbir leke kalmayacak.

Tarçın ve bal ile sivilce tedavisi

 

 

Çay Ağacı Yağı Bakımı

Başka herhangi bir malzeme ihtiyaç duymayacağınız ve diğerleri nazaran çok daha pratik olan bu yöntem sayesinde sivilceniz geceden sabaha büyük bir oranda küçülmüş olacak. sadece bir kaç damla yağ ile sivilce nasıl geçer çok şaşıracaksınız. Yapmanız gereken işlem pamuklu kulak çubuklarının üzerine damlatacağınız bir kaç damla çay ağacı yağını sivilce üzerine sürmektir. Her ne kadar keskin bir kokuya sahip olsa da sivilcelerin üzerindeki etkisi kanıtlandı için gönül rahatlığı ile bu kokuya dayanabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ile sivilce tedavisi

Bunun dışında da siyah noktalar ve sivilceler nasıl geçer, siyah noktalardan evde yapılacak kürlerle kurtulmak mümkün mü gibi pek çok sorunun aklınızda yer aldığını biliyoruz. Evet, evde yapılacak kürler, maskeler ve bakımlar ile sivilceler geçer.

Haftalık olarak uygulanan kürler ile yoğun sivilcelenme yaşıyorsanız mutlaka fayda göreceksiniz. Haftalık sivilce kürlerinin başında bulunan bir limonlu kür pek çok sivilce sorunu yaşayan cilt için oldukça etkili çözümler sunmuştur. Limonlu kür yarım limon suyu ile yeşil doğal kilin karışımından elde edilir. Pek çoğunuzun aklına limon suyu ile sivilce nasıl geçer sorusu geliyordur eminiz ki. Fakat limonun içerisindeki asitler sayesinde sivilceniz çok kısa bir süre içerisinde söndüğünde gözlerinize inanamayacaksınız. Çok katı bir kıvam almayacak şekilde elde edilen bu sivilce kürü tüm sivilceler üzerine kolaylıkla uygulanabilir, dilerseniz fırça dilerseniz de ellerinizle uygulayabilirsiniz. Cildinizde yaklaşık olarak yarım saat ile bir saat arasında kalması gereken bu doğal sivilce kürü sonrasında ılık su ile durularak cildinizden arındırın. Yeşil kil ve limon suyu ile yapılan bu sivilce kürü sayesinde uzun vadede istediğiniz sonuca kavuşacaksınız. Bu kürü yalnızca sivilcelerinizin üzerine uygulamanız oldukça önemli çünkü aksi halde sivilce olmayan bir bölgeye uyguladığınızda bölgede soyulmalar ve pullanmalar başlar. Haftada bir veya iki defa uygulayabileceğiniz bu sivilce bakımını tamamlamak için son olarak cilt türünüze uygun bir nemlendirici kullanın.

Sivilce için kil ve limon kürü

Elma Sirkesi Kürü

Sıraladığımız bu yöntemleri kullanmak istemeyip daha kolay daha pratik ve en az onlar kadar etkili olan bir diğer yöntem olan organik elma sirkesi ile sivilceler nasıl geçer sorusunun yanıtını vermek istiyoruz. Öncelikle elma sirkesinin organik olmasına dikkat etmeniz daha hızlı sonuç almanız da oldukça etkilidir. Elma sirkesinin sivilce kurutucu özelliği sayesinde sivilceleriniz hızla kuruyup azalacak ve herhangi bir leke de bırakmayacak. Yapısındaki doğal asitler sayesinde cilde zarar vermeden onaran doğal elma sirkesi aynı zamanda kan dolaşımını artırarak yeni hücre oluşumunu desteklemektedir.

Elma sirkesi ile sivilce bakımı

Sivilce nasıl geçer diyenler için elma sirkesi gerçekten de mucizevi bir etkiye sahiptir üstelik sivilce lekelerini de gideren hem daha pratik hem de daha etkili bir yöntem bulunmamaktadır. Elma sirkesi ile sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız yarım su bardağı ılık su üzerine yaklaşık olarak üç ya da dört yemek kaşı organik elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Bu karışım 7 gün boyunca kullanılabilir bu yüzden ağzı kapalı bir kap içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Her kullanım öncesinde iyice çalkalayacağınız bu karışımı bir parça pamuk üzerine dökerek sivilceler üzerine tampon hareketlerle uygulayın. Daha etkili bir şekilde sivilce nasıl geçer derseniz de yarım su bardağı su yerine yeşil çay da kullanabilirsiniz.

 

Kör Sivilce Nedir?

Kör sivilce olarak da bilinen genellikle kulak arkası, burun kemiği, alın ve şakaklarında kendini gösteren oldukça ağrılı ve iltihaplı olan ama iltihabı görünmeyen çok büyük olan bir sivilce türüdür bu. Genellikle birden bire ortaya çıkar ve bulunduğu kısma dokunamayacak kadar ağrı verir. Herhangi bir sivri ucu yoktur bu yüzden de kör sivilce adını almıştır. Oldukça ağrılı olduğu için ve herhangi bir çıkış noktası da bulunmadığı için sıktığınızda dahi herhangi bir şey elde edemezsiniz, elde edeceğiniz tek şey büyük bir ağrıdır.

Kör sivilce sıkılır mı

Bu tarz sivilcelere genellikle dokunmamanız ve uğraşmamanız söylenir. Fakat belli başlı durumlarda bu sivilceler kendi haline bırakılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse ertesi gün bir iş toplantımız varsa, sevgilinizle buluşacaksanız veya daha farklı herhangi bir özel gün ise bu sivilce derhal müdahale etmeniz gerekir. Yapmanız gereken işlem aslında çok basit soğan suyu ve limon suyu ile karıştıracaksınız bir yemek kaşığı kil. Hepsi macun kıvamı alıncaya kadar karıştırıldıktan sonra sivilce üzerine kalın bir tabaka halinde uygulanır. Kuruyup kendiliğinden dökülünceye dek herhangi başka bir işlem yapılmaz. Soğan suyu ve limon suyu iyi bir kurutucudur bu sayede sivilce nasıl geçer gibi pek çok soru işaretlerini aklınızdan kaldırır bunun yanı sıra ağrıyı da alacaktır. Kendiliğinden dökülüp çıktıktan sonra tüm yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve kurulayın. Sonrasında eğer çay ağacı yağı varsa yine tampon hareketlerle birkaç damlayı sivilce üzerinize bastırmadan yedirin. Tüm bu çabalar sonucunda kocaman ve arda sivilceniz sabaha neredeyse yok olmuş olacak.

Sivilcelere soğan ve limon suyu kürü

Sivilce nasıl geçer sorusuna oldukça geniş bir açıdan bakıp sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz ve sıkça yararlanıp etkilerini yaşamanız için birbirinden etkili sivilce geçirme yöntemlerini paylaştık. Yüzünüzde geçmeyen bir sivilce olduğunda veya sivilceleriniz leke yaptığında dahi evinizi kolaylığında ve hiçbir şekilde ekonominizi yormadan faydalanabileceğiniz bu harika bakım kürlerini denemenizi tavsiye ediyoruz.


Bu Makaleyi Beğendiniz mi?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
doğal güzellik sırları
Doğal Güzellik Sırları Nelerdir?

Zamana meydan okuyan, yaşını hiç göstermeyen ve güzellik adına ne varsa her şeyi bünyesinde barındıran...

Kapat